Nezakonito

Drama u Puntu: Moraju vratiti milijune jer je bivši SDP-ov načelnik prodao državno zemljište

Mladen Trinajstić

Daniel Strčić pokazuje zemljište koje je prodao bivši načelnik Općine Punat / Foto Mladen Trinajstić

Daniel Strčić pokazuje zemljište koje je prodao bivši načelnik Općine Punat / Foto Mladen Trinajstić

Prije Daniela Strčića načelnik Punta u dva mandata bio je Marinko Žic (SDP)



Općina Punat će u roku od 90 dana morati državi, posredstvom Županijskog državnog odvjetništva, vratiti gotovo 2,5 milijuna kuna zbog, ispostavilo se sada, državnog zemljišta kojeg bivša općinska uprava nezakonito prodala jednoj stranoj državljanki.


Na konferenciji za tisak aktualni općinski načelnik, nezavisni Daniel Strčić, osim na sad već izvjesni financijski udar na proračun te krčke lokalne samouprave, ukazao je i na po njegovom mišljenju krajnje neodgovorno postupanje njegova prethodnika, sad već bivšeg SDP-ova načelnika Marinka Žica čiji su postupci, rekao je ne samo u ovom slučaju, doveli općinske financije na sam “rub pucanja”.


Kako su otuđili zemljište


Odvjetništvo u svom zahtjevu za nagodbom s Općinom Punat navodi da je lokalna uprava 2018. godine otuđila zemljište koje joj nije pripadalo, prodavši atraktivnu zemljišnu parcelu na području Buke jednoj slovenskoj državljanki za 2,29 milijuna kuna te sad, pozivajući se na zakonske propise, traži povrat od Općine nezakonito priskrbljenog novca, zajedno s pripadajućim zakonskim zateznim kamatama, objasnio je u Puntu okupljenim novinarima Strčić.





– Nakon što je bivša vlast opustošila općinsku blagajnu i iza sebe ostavila kredite, jamstva i suglasnosti na kredite ukupne vrijednosti čak 32 milijuna kuna, sad nam se još pojavljuju i ovakve, za općinu čiji je proračun oko 25 milijuna kuna ogromne i teško podnošljive štete, nastavio je aktualni načelnik.


U posljednjih osam mjeseci započeli smo s brojnim mjerama štednje te smo uspjeli vratili oko 2,5 milijuna kuna kredita i zajmova, a državi smo nadoknadili i štetu za još jedan ovome sličan slučaj, u ukupnoj vrijednosti 125 tisuća kuna.


Gotovo je nevjerojatno da je bivša vlast na čijem je čelu bio Marinko Žic zapravo “pod normalno” prodavala takva zemljišta, parcele koje su, pojasnio je Strčić, 1991. godine kao poljoprivrebno zemljište izvan obuhvata građevinskih odnosno zona naselja po slovu zakona trebale pripasti državi, ali i na koje se, očito bez valjanog pravnog temelja, u “gruntovnim evidencijama” upisala Općina.


Kako je sporno zemljište u međuvremenu, promjenama prostornog plana ušlo u obuhvat zone gradnje, Općina je njime nastavila raspolagati te ga, iako nije imalo pravo na to obzirom da je u naravi to zemljište bilo i ostalo državno, bez valjanog temelja otuđila, prodavši ga bez znanja njegova stvarnog vlasnika – države, pojasnio nam je uzrok problema općinski načelnik Daniel Strčić.


Napomenuo je i da je lokalna uprava, prije prodaje, propustila odraditi predviđene vlasničke provjere provedba kojih bi, kaže, potvrdila da lokalna uprava zapravo nema temelja raspolaganja, pa tako ni otuđenja zemljišta koje je, unatoč drugačijim upisima, svo vrijeme zapravo bilo državno.


Nemaju novca za kaznu


Postavlja se pitanja zašto bi netko napravio ono što je bivša vlast činila, nastavio je načelnik dodavši da Općina u ovom trenutku, s kamatama od države traženih gotovo 2,5 milijuna kuna – nema ni na svom žiro-računa, ali ni u proračunu.


Ističući da ga žalosti spoznaja o postojanju tako velikog i nadasve iznenadnog tereta koji je “iskrsnuo” nad općinskim financijama, Strčić je ustvrdio da će teret obveze vraćanja protupravno uprihođenih i u međuvremenu potrošenih milijuna nedvojbeno usporiti, a vjerojatno i zaustaviti neka općinska razvojna ulaganja.



Izračunali smo da bi iznos kojeg ćemo sad od nekud morati namaknuti i vratiti bio dostatan da žitelji Punta i Stare Baške uživaju pravo besplatne vrtićke skrbi za mališane predškolskog uzrasta tijekom narednih osam godina.


Mogli smo isplaćivati božićnice svim našim umirovljenicima tijekom idućih 13 godina ili pak sagraditi 80-tak novih vezova i dati ih na raspolaganje svima koji čekaju svoj komunalni vez.


Mogli smo urediti zgradu stare škole u Staroj Baški ili pak izgraditi i komunalno opremiti 450 metara cesta na području naših mjesta, slikovit je bio puntarski općinski načelnik koji je svoje javno obraćanje zaključio komentarom da ga doslovce bole razmišljanja o svemu onom “što se trebalo, a neće moći” zbog kostura iz ormara koji, zaključio je Strčić, u Općini Punat ne prestaju ispadati.


Očekuje ih još kazni?


Načelnik je svoju u najmanju ruku neobičnu presicu završio najavom da prema njegovim spoznajama, Općina Punat u narednim mjesecima zbog više sličnih postupaka prethodne uprave može očekivati još nekoliko sličnih “javljanja” Županijskog državnog odvjetništva, na sreću s nešto manjim ali ne i beznačajnim potraživanjima u vrijednosti od kojih pola milijuna kuna.



Zbog svega tog, paralelno s nastojanjima da ustabilimo financije i nađemo načine podmirenja proračunu učinjenih šteta od plaćanja kojih ne možemo niti ćemo moći pobjeći, razmišljam i o mogućnosti poduzimanja mjera kojima ću one koji su činili ono što nam se svima danas vraća pozvati na kaznenu odgovornost, zaključio je općinski načelnik.


Dodao je i da će odluku o mogućem podnošenju kaznene prijave svog prerhodnika, SDP-ovca Marinka Žica donijeti nakon što se u narednim danima još detaljnije upozna sa svim elementima i okolnostima “priče oko koje će se u Puntu sve još dugo vrtiti”.


Žic odbacuje svaku odgovornost


Odbacujem svaku odgovornost i štetu po proračun Općine Punat koju mi moj nasljednik na čelu Općine pripisuje, ističe u svom priopćenju koje nam je, odgovarajući na optužbe na svoj račun, odmah po spomenutoj presici poslao prozvani Marinko Žic.


U navedenom slučaju nitko nije oštećen, nitko neće i ne može biti oštećen, a vjerujem da će Općina Punat, kao i za vrijeme dok sam ja bio načelnik, postupiti prema propisima.


Zapravo to i očekujem od sadašnjeg načelnika, a ako mu je potrebna pomoć u rješavanju toga odnosa, stojim na raspolaganju za zaštitu interesa Općine Punat, nastavlja bivši načelnik.


Marinko Žic, foto: Općina Punat arhiva


Ako se u ovom slučaju utvrdi da je Općina Punat, koja je bila upisana kao vlasnik, prodala nešto za što je kao vlasnik trebala biti upisana Republike Hrvatska, Općina će kao i sve druge jedinice lokalne samouprave riješiti to pitanje s Republikom Hrvatskom.


Takvih otvorenih pitanja je bilo i biti će ih još jer se takve situacije stalno pojavljuju. Činjenica je da Republika Hrvatska nije uredno i na vrijeme upisivala svoje vlasništvo nad nekretninama koje su njezino vlasništvo.


Nije postojala evidencija i ne postoji niti sada u potpunosti. Brojne su situacije u kojoj su različite jedinice lokalne samouprave prodale nekretnine na kojima su bile upisane kao vlasnici, a kasnije se ispostavilo da je to trebalo biti upisano kao vlasništvo Republike Hrvatske.


Moguće je da se to dogodilo i u ovom slučaju, detalje moram provjeriti, zaključuje Žic napominjući da Zakon o upravljanju državnom imovinom poznaje takve situacije.


Budući da je načelnik iznio mnoštvo objeda i svojih interpretacija “istine” koje se provlače još od predizbornih dana, moji vijećnici i ja sazvat ćemo tiskovnu konferenciju i odgovoriti na sve teme koje su “kao usput” spomenute i koje blate osam godina mandata općinskih vjećnika, ali i službenika Općine Punat, zaključio je bivši načelnik, a sad općinski vijećnik, Marinko Žic.


Cijena 732 kune po kvadratu


U konačnici državno zemljište koje je, očito pogrešno ga držeći svojim, Općina Punat 2018. godine prodala stranoj investitorici obuhvaća 3.128 četvornih metara zemlje na predjelu Buka, na samom izlazu iz Punta prema Staroj Baški.


Atraktivno građevinsko zemljište, doznali smo također, Općina je novoj vlasnici prodala po cijeni od 732 kune za kvadratu.


Nije na odmet spomenuti i da su na zemljištu za vrijednost kojeg će Općina sad morati obešteti državu u tijeku postupci ishođenja građevinskih dozvola za objekte izgradnja kojih će uskoro krenuti.