SVJETLA PROSVJETE

Čuvarica zavičaja i učiteljskog poziva. Za Katarinu Leš je biti učiteljica više od zanimanja

Danijela Mihelčić

Čuvari kulturne i prirodne baštine, folklorna skupina PŠ Tršće; OŠ »Petar Zrinski« Tršće s učiteljicom Katarinom Leš / Foto: Ana Križanec

Čuvari kulturne i prirodne baštine, folklorna skupina PŠ Tršće; OŠ »Petar Zrinski« Tršće s učiteljicom Katarinom Leš / Foto: Ana Križanec

Katarina Leš je diplomirana učiteljica razredne nastave i radi u Osnovnoj školi »Petar Zrinski« Čabar, Područnoj školi Tršće te je voditeljica Čuvara kulturne i prirodne baštine – folklorne skupine u istoj školi



Završetkom školske godine i početkom ljetnih praznika, pružila se prilika da se osvrnemo na rad i posvećenost onih koji svakodnevno oblikuju budućnost – naših učitelja. Odluka da istaknemo jednu od njih pala je na Katarinu Leš, svestranu i predanu učiteljicu koja s iznimnom posvećenošću prenosi svoje znanje učenicima. Smatrali smo da je upravo ona najpozvanija reći nešto više o sebi i svom pozivu. Katarina Leš je diplomirana učiteljica razredne nastave i radi u Osnovnoj školi “Petar Zrinski” Čabar, Područnoj školi Tršće.


– Tijekom radnog vijeka usavršavam se i stječem još i zvanje marketing menadžer u turizmu, enadžer strateg i voditelj poslovnice putničke agencije. Već kao djevojčica znala sam da želim postati učiteljica. To nije samo moj posao, to je moja ljubav!, istaknula je na početku našeg razgovora Katarina Leš.


U Zagrebu na predstavljanju Grada Čabra i škole / Foto: Arhiva škole

U Zagrebu na predstavljanju Grada Čabra i škole / Foto: Arhiva škole


Mali čuvari, veliki ciljevi


Svoje učenike poštuje, cijeni i voli. U nastavnom procesu za nju su učenici i učitelji ravnopravni. Uzajamno se nadograđuju, surađuju i zajedno rastu.




– Moram priznati da je svaki dan u školi novi izazov. U školi se provodi timski oblik rada, a predajem prirodu i društvo od 1. do 4. razreda, hrvatski jezik u 4. razredu, likovnu kulturu u 2. razredu. I sama sam veliki ekolog, ljubitelj prirode, baštine i tradicije kraja te tu ljubav pokušavam prenijeti i svojim učenicima. Kod učenika potičem razvoj ekološke svijesti, ljubav prema prirodi i njezinom očuvanju, ljubav prema biljnom i životinjskom svijetu zavičaja, ali i šire, ljubav prema tradiciji, govoru, zavičaju, pojasnila je učiteljica Katarina.


Ona je i voditeljica “Čuvara kulturne i prirodne baštine – folklorne skupine” u PŠ-u Tršće:


– Oni su mali čuvari koji imaju velike ciljeve. Čuvari su blaga zavičaja. Sa mnom aktivno istražuju, proučavaju i prezentiraju običaje, stare plesove, folklor, tradiciju i baštinu kraja, zavičajni govor te tradicionalnu hranu zavičaja. Uključuju se u manifestacije i smotre. U školi uređuju zavičajnu zbirku i Muzej blaga zavičaja. Sudjeluju u raznim ekološkim akcijama čišćenja zavičaja. Uključuju se u mnogobrojne manifestacije, ali i organiziraju Smotru običaja, starih zanata, zavičajnog govora i tradicionalnih jela “Čistu pa starinsku” gdje gostima prezentiraju sve aktivnosti koje provode u školi, pojasnila je učiteljica Katarina.


Aktivnosti na otvorenom / Foto: Katarina Leš

Aktivnosti na otvorenom / Foto: Katarina Leš


Nastava u prirodi


Ove školske godine njena osnovna škola uključila se u projekt “Najljepši školski vrtovi Repubike Hrvatske”.


– Našu školu krajem svibnja posjetila je ekipa HRT-a i stručno povjerenstvo projekta “Najljepši školski vrtovi RH”. Učenici su predstavili školski vrt kao prirodni vrt u kojem uče o samoniklom bilju, ljekovitosti biljaka, drveću, biljnom i životinjskom svijetu, legendama zavičaja, baštini itd. Sakupljali su biljke i o njima govorili. Radili su sirup od iglica, sadili cvijeće i uređivali cvjetnjak. Kad god nam vrijeme dozvoljava, nastavu održavamo u prirodnom okruženju, nadodala je.


Ove nastavne godine realizirali su i Međunarodni projekt “Čitanje nema granica”, “Čitanje bez meja”, održali su još nekoliko nastupa, a Folklorna skupina predstavila se na Međunarodnom susretu puhačkih orkestara u Prezidu održanom sredinom lipnja.


– Sve ovo što što radimo, ne bi bilo moguće bez velike podrške naše ravnateljice Silvane Šebalj-Mačkić i predivnih kolegica i učiteljica: Mateje Štimac Mesić, Alete Pršle, Tine Malnar, pedagoginje Ksenije Petelin, učitelja PŠ Tršće te cjelokupnog pomoćnog osoblja naše škole. Važno je spomenuti i suradnju s lokalnom zajednicom, Gradom Čabrom koji prepoznaje vrijednosti naših projekata i svih aktivnosti, Udrugom mladih “Mačarados”, Mjesnim odborom Tršće, Udrugom iznajmljivača Grada Čabra, Puhačkim orkestrom Grada Čabra, Pustnim društvom “Larfa” i još mnogim drugim.


– Samo zajedničkim snagama možemo stvarati bolji svijet i bolje sutra za našu djecu, ali i sve nas!, na kraju je poručila Leš.


Da se stari običaji ne zaborave / Foto: Katarina Leš

Da se stari običaji ne zaborave / Foto: Katarina Leš


 


 


 Kod učenika potičem razvoj ekološke svijesti, ljubav prema prirodi i njezinom očuvanju, ljubav prema biljnom i životinjskom svijetu zavičaja, ali i šire, ljubav prema tradiciji, govoru, zavičaju


Katarina Leš


 


Male čuvaricetradicije i običaja / Foto: Katarina Leš

Male čuvarice tradicije i običaja / Foto: Katarina Leš


 


Foto: Katarina Leš

Foto: Katarina Leš


 


S jednog od brojnih nastupa učenika Katarine Leš

S jednog od brojnih nastupa učenika Katarine Leš