statutarne izmjene uoči izbora

Budući krčki gradonačelnik grad će voditi bez zamjenika

Foto Mladen Trinajstić

Foto Mladen Trinajstić

S obzirom na to da je broj njegovih stanovnika manji od 10 tisuća, Grad Krk je, temeljem zakonskih odredbi donesenih krajem prošle godine, izgubio pravo na funkciju zamjenika gradonačelnika pa će u slučaju spriječenosti, gradonačelnika mijenjati »privremeni zamjenik«



KRK – Vijećnice i vijećnici Gradskog vijeća Grada Krka odradili su ovog tjedna svoje 24., za pretpostaviti i pretposljednje radno okupljanje na kojemu je, kao priprema za skorašnje lokalne izbore, usvojeno više formalnih – statutarnih i poslovničkih izmjena slijedom kojih će, u novom mandatu i po novom Zakonu o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, krčko predstavničko tijelo djelovati u idućim godinama.


Amenovanim usklađenjem akata kojima se regulira rad tog tijela određeno je da će u idućem mandatu Gradsko vijeće Grada Krka imati 13 umjesto dasadašnjih 15 članova, točno dvostruko manje od broja koji je Vijeće imalo u svom prvom sazivu s početka ‘90-ih godina prošlog stoljeća kad je, formiranjem hrvatske lokalne samouprave, Grad prvi put ustrojen kao zasebna, jedna od sedam jedinica lokalne samouprave na otoku Krku. Također, slijedom istih, koncem prošle godine na snagu stupljenih zakonskih odredbi, vijećnici su donijeli i sve odredbe povezane sa skorašnjim ukidanjem dosadašnje funkcije zamjenika gradonačelnika na koju je Grad Krk »izgubio pravo«, jer je broj njegovih stanovnika manji od 10 tisuća.


Izbor nakon izbora


Krčku će izvršnu vlast tako, nakon svibanjskih izbora, činiti samo gradonačelnik (ili gradonačelnica) kojeg će, u slučaju nastupanja okolnosti koje bi priječile njegovo obavljanje povjerenih mu dužnosti, moći zamjenjivati tek njegov »privremeni zamjenik«. A njega (ili nju) izabrani gradonačelnik će imenovati tek nakon izbora, i to iz redova budućih članova Gradskog vijeća ili pak iz redova pripadnika nacionalnih manjina.


Savjet mladih formiran
iz drugog pokušaja



Vijećnici su tajnim glasovanjem u samoj završnici sjednice uvjerljivom većinom dali podršku članovima budućeg Savjeta mladih Grada Krka, savjetodavnog tijela Gradskog vijeća koje je teškom mukom napokon formirano, i to tek nakon ponovljenog poziva za dostavu kandidatura na koji je, u prvom »naletu«, umjesto potrebnih najmanje sedam kandidatura, bila pristigla tek jedna – lokalne podružnice HDZ-a. U međuvremenu »animirane« lokalne udruge koje okupljaju mlade tako su na ponovljeni poziv Grada naposljetku ipak uspjele »iznjedriti« potreban broj kandidata koji su, očekivano, dobili podršku Vijeća. Savjet mladih tako će u idućem mandatu činiti Valerija Maraković (GO HDZ-a Grada Krka), Petra Ivić Vrhovac (Streličarski klub Maura kal), Lucija Kosić Palić (Udruga Kreativni Krk), Leon Prendivoj (Folklorno društvo Poljica), Mihael Radić (Nogometni klub Krk), Nadja Nekić (Judo klub Krk) te Mateo Žužić iz Kulturno-umjetničkog društva Vrh.

Postizborno imenovani privremeni zamjenik imat će u slučaju dulje spriječenosti gradonačelnika ovlaštenje obavljati samo one redovne i nužne poslove koji će osigurati nesmetano funkcioniranje Gradske uprave. Treba reći i da je je novim Statutom Grada Krka, zbog epidemioloških prilika, sada bolje, cjelovitije i detaljnije reguliran način sazivanja, organiziranja i provođenja sjednica Vijeća elektroničkim putem, kao i načini osiguravanja modela »privremenog financiranja« u slučajevima kad se zbog nekog razloga gradski proračun ne donese u za to predviđenim rokovima. U takvim je slučajevima određeno i da će osim gradonačelnika ili povjerenika Vlade, ovlaštenim predlagateljima odluke o privremenom financiranju Grada moći postati i u toj nakani složna trećina članova Gradskog vijeća Grada Krka.


O vrtiću i groblju


Sjednica Vijeća iskorištena je i za »osvježenje« dosadašnje, već 25 godina važeće Odluke o utvrđivanju učešća roditelja u cijeni programa provođenih u Dječjem vrtiću »Katarina Frankopan« kojom je, slijedom iskustava i problema do kojih je u protekloj godini dolazilo zbog još uvijek prisutnih epidemioloških izazova, vodstvu vrtića omogućeno sustavnije i učinkovitije postupanje prigodom oslobađanja financijskih obveza roditelja vrtićaraca. To se posebice odnosi na slučajeve spriječenosti mališana u pohađanju vrtića u slučajevima bolesti i oporavka od bolesti, smrtnih slučajeva u obiteljima polaznika vrtića kao i u vrijeme godišnjih odmora njihovih roditelja.


Tomislav Cimerman novi vijećnik

Iako u »pet do dvanaest«, odnosno pred skorašnje raspuštanje aktualnog saziva Gradskog vijeća, u predstavničko je tijelo na ovotjednoj sjednici silom prilika ušao i novi predstavnik Nezavisne liste Krk, Tomislav Cimerman. Naime, nakon što je David Mrakovčić, nositelj spomenute kandidacijske liste nedavno podnio ostavku na članstvo u Gradskom vijeću te nakon što su Mandatnoj komisiji u međuvremenu uručene i pisane ostavke dvoje idućih, neizabranih kandidata s iste liste koji su se time odrekli prava svog sudjelovanja u radu Gradskog vijeća, novim je vijećnikom polaganjem prisege postao Cimerman, uz Gorana Marevića i Darka Purića, treći predstavnik spomenute oporbene grupacije.

Vijećnici su većinom glasova formalno »pripremili teren« i za preuzimanje komunalnih usluga ukopa pokojnika na grobljima na području Grada Krka od strane krčkog komunalnog društva »Vecla« a koje će uskoro, nakon dovršenja već pokrenutog postupka njegove doregistracije za pogrebničke poslove, preuzeti tu važnu, sad komunalnu djelatnost od dosadašnjeg privatnog isporučitelja te usluge na području grada.


Marević vs. Vasilić


Sjednica Gradskog vijeća koju je, kao i mnoge do sad, obilježilo kontinuirano »prepucavanje« nazavisnog vijećnika Gorana Marevića (koji je ustrajno ukazivao na navodne nezakonitosti i formalno-pravne nepravilnosti u načinu rada Gradskog vijeća, njegovih odbora, ali i izvršne vlasti Grada) i gradonačelnika Darija Vasilića (koji je njegove optužbe i insinuacije redom odbacivao, karakterizirajući ih neutemeljenima i promašenima), bila je prilika i da predstavničko tijelo usvoji Izvješće o stanju u prostoru Grada Krka za proteklo četverogodišnje razdoblje. Taj je dokument za cilj imao analizirati tijek i provedbu prostornih planova, ali i svih ostalih dokumenata koji utječu na prostor, te dati i osnovne preporuke mjera za iduće razdoblje.