
iStock
Astronomi su otkrili da su takozvane super-Zemlje, planeti veći od našeg, ali manji od Neptuna, vjerojatno mnogo češći u Mliječnoj stazi nego što se dosad mislilo.
Novo istraživanje otkrilo je super-Zemlju koja orbitira oko svoje zvijezde na udaljenosti usporedivoj s Jupiterovom, području gdje su do sada uočavani uglavnom plinoviti divovi.
Tim znanstvenika predvođen Weichengom Zangom s Harvarda i Centra za astrofiziku (CfA) analizirao je podatke prikupljene metodom gravitacijskog mikrolensinga, koja omogućuje otkrivanje egzoplaneta udaljenih od svojih zvijezda, što je inače vrlo teško. Njihova analiza pokazuje da super-Zemlje nisu ograničene samo na bliske orbite, već se mogu nalaziti i na većim udaljenostima, sličnim onima plinovitih divova u našem Sunčevom sustavu.
Procjenjuje se da bi otprilike jedna od tri zvijezde u Mliječnoj stazi mogla imati super-Zemlju u orbiti nalik onoj Jupitera. Ovaj nalaz mijenja dosadašnje shvaćanje o raspodjeli planeta u galaksiji i ukazuje na raznolikost planetarnih sustava koja je veća nego što se prije pretpostavljalo.
Važno je napomenuti da naziv “super-Zemlja” odnosi se samo na masu planeta, a ne nužno na njegove uvjete za život. Ipak, neke super-Zemlje, poput planeta LP 890-9c ili TOI-715b, smještenih u nastanjivim zonama svojih zvijezda, potencijalno bi mogle imati uvjete za postojanje tekuće vode, što je ključni preduvjet za život kakav poznajemo.
Otkrića ovakvih planeta, osobito onih relativno blizu Zemlji, otvaraju mogućnosti za buduće misije koje bi mogle detaljnije istražiti njihovu atmosferu i potencijalnu naseljivost.