
iStock
povezane vijesti
Znanstvenici su otkrili nove indicije koje upućuju na postojanje velikog rezervoara tekuće vode duboko ispod površine Marsa, što bi moglo u potpunosti promijeniti naše razumijevanje ovog planeta. Do sada je bilo poznato da je Mars u prošlosti imao velike količine vode na površini, no pitanje kamo je ta voda nestala dugo je ostalo neodgovoreno.
Prije nekoliko milijardi godina Mars je bio znatno topliji i vlažniji. Rijeke su oblikovale doline, a na površini su postojala jezera. Kako je Marsov magnetski štit oslabio i atmosfera se prorijedila, većina vode na površini isparila je u svemir ili zamrznuta u polarnim kapama, odnosno zarobljena u mineralima.
Međutim, znanstvenici su izračunali da količina vode koja je nestala s površine Marsa premašuje ono što se može objasniti isparavanjem, zamrzavanjem i mineralnim vezama. Procjenjuje se da je ta “nestala” voda bila dovoljna da prekrije cijeli planet oceanom dubokim između 700 i 900 metara.
Korištenjem seizmičkih podataka koje je prikupila NASA-ina misija InSight, istraživači su otkrili sloj između 5,4 i 8 kilometara ispod površine Marsa u kojem se seizmički valovi usporavaju. Ova pojava najvjerojatnije je posljedica prisutnosti tekuće vode u poroznim stijenama, slično kao što na Zemlji postoje podzemni vodonosnici.
Procjene pokazuju da bi ovaj sloj mogao sadržavati dovoljno vode da prekrije Mars oceanom dubokim između 520 i 780 metara, što je nekoliko puta više vode nego što se nalazi u ledenom pokrovu Antarktike.
Otkriće je omogućeno zahvaljujući analizama seizmičkih valova izazvanih udarima dva meteorita 2021. godine te potresom na Marsu 2022. godine. Seizmometar na InSight landeru zabilježio je vibracije koje su se širile kroz Marsovu koru, a detaljna analiza tih valova otkrila je prisutnost sloja bogatog tekućom vodom.
Trenutni podaci pokrivaju samo mali dio Marsa, pa su potrebne nove misije sa seizmometrima koje bi mogle mapirati potencijalne vodene slojeve širom planeta. Budući roveri ili bušilice mogli bi jednog dana pristupiti ovim rezervoarima i proučiti njihovu kemiju u potrazi za znakovima života.