Riječ je o četvrtoj industrijskoj revoluciji, jer može se printati sve, od igračke do implantata za proteze. Ideja je da djeca isprintaju likove iz slikovnice te osmisle društvenu igru, kaže dr. Sven Maričić
RIJEKA » Na ovogodišnjem međunarodnom natječaju za implementaciju inovativnih usluga (The EIFL Public Library Innovation Programme EIFL-PLIP) Gradska knjižnica Rijeka ostvarila je prava na financijsku podršku u iznosu od 20 tisuća američkih dolara koja je omogućila pokretanje 3D print inkubatora za djecu i mlade. Riječ je o fondaciji iza koje stoje Bill i Melinda Gates, a projekt riječke Knjižnice u konkurenciji dvjestotinjak prijavljenih projekata našao se na listi deset najboljih projekata, i to jedini iz Hrvatske, kojima su dodijeljena financijska sredstva. Dobivena sredstva utrošena su za nabavku dva uređaja za 3D printanje te šest laptopa, a riječka je Knjižnica postala prva hrvatska knjižnica s 3D inkubatorom.
Radionice dr. Maričića
– Naša ambicija je što aktivniji rad na potiskivanju konzumerističke kulture, a razvijanje lokalnog pokreta usmjerenog na stvaralaštvo uz pomoć modernih tehnologija i digitalnu pismenost. Prije svega, želimo pokazati da knjižnice jesu i trebaju biti mjesto stvaralaštva, a istovremeno želimo omogućiti i dostupnost tehnologije široj javnosti. Nismo toliko bogato društvo da si svi mogu u dnevnom boravku omogućiti takvu uvelike eksperimentalnu tehnologiju, stoga želimo biti točka koja svima daje jednak pristup. Cijeli je projekt usmjeren prvenstveno na generaciju za koju ne želimo da samo konzumira strane proizvode, već sama domišlja i ostvaruje ideje, pojašnjava Benić.
U rad 3D inkubatora, najavljuje Benić, uključit će se i Zavičajni klub Drenova, a ideja je osmišljavanje jedinstvenog drenovskog suvenira koji će izaći iz radionica inkubatora. Jedan od ciljeva inkubatora, koji će biti uskoro realiziran, je i GKR Club. Pojašnjavajući kako se 3D printanjem bavi malo ljudi, Benić ističe da je cilj povezati te ljude. – GKR Club bit će novi dodatak našeg on-line Magazina, koji je ujedno dobio i nagradu EIFL-a. Kroz GKL Club otvorit ćemo mogućnost svima koji su zainteresirani da se bave pisanjem o raznim oblicima digitalnog sadržaja, a unutar radionica bavit ćemo se i istraživanjem novih izdavačkih praksi, jer želimo pokušati povezati ljude različitih branši, kao što su dizajneri, modelari ili fotografi, najavljuje Benić.
U projekt 3D inkubatora uključio se i dr. Sven Maričić s riječkog Tehničkog fakulteta koji je među prvima u ovom dijelu Europe primijenio 3D print u kirurgiji, a u Gradskoj knjižnici Rijeka vodit će radionice u kojima će polaznike podučiti osnovama 3D printanja.
Mjesta već popunjena
– Osnovna je ideja da djeca dobiju uvid u 3D printanje. Riječ je o četvrtoj industrijskoj revoluciji, jer može se printati doslovce sve, od igračke do implantata za proteze. Kako istovremeno radim na slikovnici, ideja je da djeca isprintaju likove iz slikovnice te da u konačnici osmisle i društvenu igru, navodi dr. Maričić.
Bit će to, kaže, prva hrvatska 3D print društvena igra s likovima iz slikovnice, a dodajući kako je za potrebe ustrojavanja 3D inkubatora posjetio i kolege u Danskoj koji rade na istim strojevima koje je nabavila i Gradska knjižnica, dr. Maričić ističe da Rijeci takav inkubator treba. Takvu tezu potvrđuje i činjenica da su sva mjesta radionice, iako još nije započela s radom, popunjena, a ono što će djeca i mladi u 3D inkubatoru raditi, ovladavanje je tehnikama računalnog 3D modeliranja i pretvranje tog modela u stvarni plastični oblik. U to će se, kaže Benić, uključiti i polaznici čitateljskog kluba Čarobna kućica čiji će zadatak biti upravo osmišljavanje društvene igre, a inkubator će biti otvoren i za sve osnovne i srednje škole za koje će se uz prethodnu najavu organizirati prezentacije rada 3D printera.