
iStock
povezane vijesti
Prema najnovijim modelima koji predviđaju promjene u magmi ispod patagonijskih ledenjaka, povlačenje leda može „prodrmati“ podledničke vulkane i potaknuti ih na erupciju.
Iako svijet trenutno nije izložen neposrednoj prijetnji vulkanskih erupcija, istraživanja sugeriraju da bi ubrzano topljenje ledenjaka u budućnosti moglo povećati rizik od vulkanskih aktivnosti. Taj proces odvijat će se tijekom stotina do tisuća godina, no važno je biti spreman, osobito u područjima poput Antarktike, gdje je trenutno ispod leda zarobljeno više od sto skrivenih vulkana.
Studija je temeljena na povijesti ledenog pokrova Patagonije, koji je prije više od 18.000 godina bio znatno deblji. Tada je magma na dubini od 10 do 15 kilometara ispod površine kristalizirala i nakupljala se pod pritiskom teškog leda. Kako su se ledenjaci topili, pritisak na Zemljinu koru se smanjio, što je omogućilo širenje plinova u magmi i povećanje pritiska, ključnog za vulkanske erupcije.
Istraživači su analizirali uzorke s šest vulkana u Čileu, uključujući sada uspavani vulkan Mocho-Choshuenco, te otkrili da je njihova eruptivna aktivnost bila povezana s napredovanjem i povlačenjem ledenjaka. Povlačenje leda dovelo je do eksplozivnih erupcija nakon 3.000 do 5.000 godina, što znači da još imamo vremena za pripremu, no ubrzani gubitak leda u modernoj Patagoniji i neočekivano brzo podizanje tla zabrinjavaju znanstvenike.
Vulkanolog Pablo Moreno-Yaeger objašnjava da ledenjaci obično suzbijaju volumen erupcija vulkana ispod njih, ali kako se ledenjaci povlače zbog klimatskih promjena, vulkani postaju učestaliji i eksplozivniji. Sličan fenomen primijećen je i na Islandu, a sada se pokazuje da se isti procesi događaju i na kontinentima poput Antarktike, Sjeverne Amerike, Novog Zelanda i Rusije.
Važno je naglasiti da bi povećana vulkanska aktivnost mogla imati dodatne klimatske posljedice. Iako kratkoročno erupcije ispuštaju aerosol koji može privremeno ohladiti planet, dugoročno višestruke erupcije doprinose povećanju stakleničkih plinova, stvarajući opasan povratni mehanizam u kojem topljenje ledenjaka potiče erupcije, a erupcije dodatno ubrzavaju zagrijavanje i topljenje.