Nije samo kod nas vruće

Toplinski val topi američki Srednji zapad na temperaturama višim od 40 Celzijusa

T.I.

Foto: iStock

Foto: iStock

U Chicagu se danas očekuje temperatura od 37 stupnjeva, ali uz vlažnost od preko 50 posto, što daje index topline, odnosno stvarni osjećaj temperature od čak 48 stupnjeva



Prema prognozama Hrvatskog hidrometeorološkog zavoda, od danas do vikenda u Hrvatskoj bi moglo biti kao u pećnici. I to posebno na kontinentu gdje naši meteorolozi predviđaju za petak i subotu temperature i do 38 stupnjeva Celzijusa.


I kad stenjemo i znojimo se pod pritiskom toplinskog vala proklinjući klimatske promjene i čovjekov stoljetni nemar prema ćudljivosti prirode, za utjehu nam je da može biti i gore. Ne govorimo tu o slabo naseljenoj saharskoj Africi, bespućima Srednje Azije ili pustoj Dolini smrti u Kaliforniji, govorimo o američkom Srednjem Zapadu i dijelovima Velike nizine, domu oko 150 milijuna Amerikanaca.


Tamo je jučer izdano upozorenje o opasnoj vrućini za dijelove čak 16 središnjih saveznih država SAD-a. Kako i ne bi, na mnogim mjestima je temperatura prešla granicu od 40 stupnjeva. Poseban je problem što je ovaj toplinski val spoj vrućine i povišene vlage. Recimo u Chicagu se danas očekuje temperatura od 37 stupnjeva, ali uz vlažnost od preko 50 posto, što daje index topline, odnosno stvarni osjećaj temperature od čak 48 stupnjeva.


Ilustracija: US National Weather Service



Da i iz ovog američkog toplinskog vala dobivamo nove dokaze o tome kako s klimom nešto generalno nije u redu i da stvari sve više odstupaju od uobičajenih obrazaca, vidi se i po broju dana s rekordnim temperaturama u pojedinim gradovima. Tako su ovaj kolovoz od prva tri tjedna u Austinu, Teksas, čak 16 dana najtopliji dani na te datume otkad se mjeri, dok je u Houstonu, samo tri sata vožnje prema sjeveru od Austina, zabilježeno 13 najnižih temperatura u kolovozu otkad se vrše mjerenja.


Trenutni toplinski val u SAD-u koji nosi temperature preko 40 stupnjeva u neke dijelove kontinentalnog područja, nastavak je uznemirujuće priče iz srpnja kojeg su klimatološki znanstvenici proglasili najtoplijim mjesecom na Zemlji, ne samo otkad se vrše mjerenja, već i u posljednjih 120 tisuća godina.