Jama Internal Medicine

Rezultati istraživanja: 5 od 100 tumora možda je uzrokovano zračenjem CT uređaja

P. N.

Foto Twitter

Foto Twitter

"Pretraga je to koja spašava živote, ali nemojte zanemariti potencijalna oštećenja, izbjegavajte predoziranje i neprimjerenu upotrebu", upozoravaju istraživači



 


Koliko je visok rizik od razvoja raka zbog zračenja koje emitira CT snimanje? Novo istraživanje koje je proveo tim istraživača sa Sveučilišta Kalifornija u San Franciscu (UCSF) sugerira da bi CT pretraga mogla biti uzrokom oko 5% svih karcinoma dijagnosticiranih svake godine, javlja portal talijanske televizije RAI. Rezultati ovog istraživanja su objavljeni u časopisu Jama Internal Medicine.


Dojenčad i djeca najizloženiji su riziku


Prema rezultatima tog istraživanja, ionizirajuće zračenje koje se emitira tijekom ovih medicinskih snimanja – iako su neophodna za dijagnozu mnogih bolesti – može značajno povećati rizik od razvoja budućih karcinoma, poput raka pluća, dojke, mjehura ili štitnjače. Novorođenčad je najranjivija, s procijenjenim deset puta većim rizikom od odraslih.




“CT skeniranje može spasiti živote, ali njegova potencijalna štetnost često se zanemaruje”, naglašava voditeljica istraživanja Rebecca Smith-Bindman, radiologinja te profesorica epidemiologije, biostatistike i opstetricije, ginekologije i reproduktivnih znanosti na sveučilištu UCSF.


“S obzirom na čestu primjenu CT uređaja u SAD-u, u budućnosti bi se mogli razviti razni tumori kao posljedica zračenja, ukoliko se ustaljena praksa ne promijeni”, napominje Rebecca Smith-Bindman.


 



Zastrašujuće procjene


Prema američkom istraživanju, koje je financirao Nacionalni institut za zdravlje (NIH), očekuje se da bi oko 103 tisuće tumora moglo nastati iz 93 milijuna CT snimanja obavljenih samo u 2023. godini. To je 3-4 puta više od prethodnih procjena, objašnjavaju autori studije.


“Naše procjene”, rekla je Smith-Bindman, koja je također članica Instituta Philip R. Lee za studije zdravstvene politike i vodi Laboratorij za istraživanje radioloških ishoda, “stavljaju CT skeniranje u rang s drugim značajnim čimbenicima rizika, kao što su konzumacija alkohola i prekomjerna tjelesna težina. Smanjenje broja CT skeniranja i doza zračenja po skeniranju spasilo bi mnoge živote.”


Računalna tomografija (CT) je neophodna i naveliko se koristi za otkrivanje slučajeva raka i dijagnosticiranje brojnih bolesti. Od 2007. godine broj godišnjih CT pretraga povećao se za 30% u Sjedinjenim Državama. Ali CT skeniranje izlaže pacijente ionizirajućem zračenju, koje je kancerogeno, a odavno je poznato da ova tehnologija nosi veći rizik od raka.



Najčešći karcinomi


Istraživači su detaljno analizirali 93 milijuna pregleda 61,5 milijuna pacijenata u Sjedinjenim Državama. Broj CT skeniranja povećavao se s dobi pacijenata, dostižući vrhunac kod osoba u dobi između 60 i 69 godina. CT pretraga kod djece čini  4,2% ukupnog broja snimanja. Istraživači nisu uzimali u obzir CT snimanja provedena u posljednjoj godini života pacijenta jer je bilo malo vjerojatno da bi mogla izazvati rak. Utvrđeno je da osobe u dobi od 50 do 59 godina imaju najveći broj karcinoma predviđenih u procjenama: 10.400 slučajeva kod žena i 9.300 kod muškaraca. Najčešći karcinomi u odraslih bili su karcinomi pluća i debelog crijeva zajedno s leukemijom i tumorima mokraćnog mjehura i dojke. Prema procjenama, najčešći karcinomi u djece bili bi oni štitnjače, pluća i dojke. Najveći broj tumora u odraslih bio bi uzrokovan CT snimanjem abdomena i zdjelice, dok bi u djece najčešći uzrok bio CT glave. Očekivani rizici bili su veći među djecom koja su bila podvrgnuta CT snimanju prije navršene jedne godine života.



Kalifornijski istraživači ističu da neka CT snimanja teško mogu pomoći pacijentima i da se prečesto koriste, primjerice kod infekcija gornjih dišnih putova ili glavobolje i kada nema zabrinjavajućih znakova ili simptoma. Iz tog razloga istraživači ističu da bi pacijenti mogli umanjiti rizik podvrgavanjem manjem broju  CT snimanja ili nižoj dozi zračenja. “Trenutno postoje neprihvatljive varijacije u dozama koje se koriste za CT snimanje, a neki pacijenti primaju prekomjerne doze”, rekla je Smith-Bindman. Koautorica studije, Malini Mahendra (UCSF) pak naglašava važnost osvještavanja obitelji o rizicima pedijatrijskih pretraga. “Nadamo se da će rezultati naše studije omogućiti liječnicima kvalitetniju procjenu koristi i rizika CT pregleda.”