
iStock
povezane vijesti
Poznato je da se mikroskopske čestice nanoplastike nalaze svuda oko nas – u vodi, na tlu i zraku, kao i u našim tijelima. Njihovi učinci na zdravlje dugo su vremena bili nepoznati, ali nova istraživanja otkrivaju zabrinjavajuće opasnosti, posebno kad se nanoplastika nađe u interakciji s patogenim bakterijama poput Escherichije coli.
Nedavno objavljeno istraživanje, koje je izvela skupina znanstvenika sa Sveučilišta Illinois, pokazalo je da nanoplastika može uzrokovati stres kod ovih bakterija. Posljedica je stvaranje biofilma i ukupni rast bakterija, odnosno povećanje njihove virulencije.
Znanstvenici su posebno istraživali utjecaj površinskog naboja plastike na bakterije. Bakterije E. coli imaju negativan površinski naboj, pa su znanstvenici pretpostavili da će pozitivno nabijena nanoplastika biti štetnija. To se i potvrdilo – pozitivno nabijena nanoplastika izazvala je stres kod bakterija, što je dovelo do povećane proizvodnje toksina, odgovornog za razvoj bolesti kod ljudi.
Osim toga, bakterije su se sporije množile i kasnije stvarale biofilm pod utjecajem pozitivno nabijenih čestica. Biofilm je zaštitni sloj bakterija koji ih čini otpornijim na vanjske prijetnje i ljekove, što predstavlja veliki problem u medicini i prehrambenoj industriji. Čak i unutar biofilma, bakterije su nastavile proizvoditi dodatni toksin.
“Biofilm je zaštitna struktura za bakterije i teško ga je eliminirati. Stvara probleme na medicinskim uređajima, kao što su kateteri i implantati, ali i u prehrambenoj industriji”, ističe Pratik Banerjee, jedan od autora istraživanja.