Najveće novosti u liječenju donijelo je dijagnostičko molekularno testiranje koje se provodi u KBC-ima Zagreb, Split i Rijeka. Njime se utvrđuje genska mutacija, tj. tip karcinoma i, sukladno tome, određuje individualno prilagođena terapija
ZAGREB – Odnedavno i u Hrvatskoj su dostupni novi dijagnostički postupci i »pametni« lijekovi za liječenje raka pluća koji omogućavaju personalizirani pristup i veće šanse za preživljavanje, rečeno je u srijedu na konferenciji za novinare u povodu Mjeseca borbe protiv raka pluća.
S obzirom da se rak pluća otkriva kasno, kada je bolest već uznapredovala, ishodi liječenja za sada su skromni, pet godina preživi samo 6 posto oboljelih, a o pravim rezultatima liječenja tzv. ciljanim lijekovima još je prerano govoriti jer se neki od njih primjenuju tek godinu dana.
Najnovije metode ipak daju nadu da će i rak pluća zahvaljujući ciljanoj terapiji u budućnosti postati kroničnom bolešću, poput raka dojke koji se već dulji niz godina liječi ciljanim lijekovima, istaknuto je na konferenciji.
Iako se taj oblik karcinoma smatra u prvom redu pušačkom bolešću, podaci pokazuju da čak 25 posto slučajeva nije bilo povezano s pušenjem (53 posto u žena i 15 posto muškaraca), te da su mutacije koje su dovele do bolesti bile genetski uvjetovane.
Najveće novosti u liječenju donijelo je dijagnostičko molekularno testiranje koje se provodi u KBC-ima Zagreb, Split i Rijeka. Njime se utvrđuje genska mutacija, tj. tip karcinoma i, sukladno tome, određuje individualno prilagođena terapija.
Zajedničkim naporima zdravstvenih djelatnika, u suradnji s HZZO-om i farmaceutskom industrijom, uspjeli smo odnedavno uvesti rutinsko testiranje na EGFR status u bolesnika s uznapredovalim karcinomom pluća nemalih stanica. U bliskoj budućnosti omogućit ćemo i testiranje bolesnika na ALK mutacije na Zavodu za patologiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, istaknuo je Sven Seiwerth, predstojnik Zavoda za patologiju Medicinskog fakulteta Zagreb.
Rak pluća jedna je od najčešćih zloćudnih bolesti i ujedno vodeći uzrok smrti među svim karcinomima u žena i muškaraca. U Hrvatskoj je to najčešći oblik raka u muškaraca i drugi po učestalosti rak u žena, odmah nakon raka dojke.