Otkriće u svemiru

Na kineskoj svemirskoj stanici otkrivena nova vrsta bakterije koje nema na Zemlji

T.I.

iStock

iStock



Na kineskoj svemirskoj stanici Tiangong otkrivena je nova vrsta bakterije koja dosad nije zabilježena na Zemlji. Prema istraživanju objavljenom u časopisu International Journal of Systematic and Evolutionary Microbiology, uzorci prikupljeni u kabini stanice u svibnju 2023. godine, u sklopu programa za praćenje mikrobioma svemirskih stanica, otkrili su do sada nepoznati mikroorganizam nazvan Niallia tiangongensis.


On pokazuje osobine koje mu omogućuju preživljavanje u iznimno izazovnim uvjetima na stotinama kilometara iznad Zemljine površine. Niallia tiangongensis srodna je s poznatom vrstom Niallia circulans, štapićastom bakterijom koja obitava u tlu i tvori otporne spore, što joj omogućuje preživljavanje u ekstremnim okolišima. Još uvijek nije jasno je li se ova nova vrsta razvila na samoj stanici ili je tamo dospjela u obliku spora, već prilagođena za život u svemiru.


Genetske i funkcionalne analize pokazuju da Niallia tiangongensis ima jedinstvenu sposobnost razgradnje želatine kako bi dobila dušik i ugljik, što joj pomaže u stvaranju zaštitnog biofilma u teškim uvjetima. S druge strane, izgubila je sposobnost iskorištavanja drugih bogatih izvora energije koje koriste njezine srodne vrste.




Ovo otkriće ističe raznolikost unutar roda Niallia i pokazuje koliko brzo bakterije mogu prilagoditi svoje navike kako bi preživjele u orbitirajućim stanicama. Istraživanje mikroba u svemiru ključno je za zdravlje astronauta i funkcionalnost svemirskih letjelica tijekom dugotrajnih misija.


Iako još nije poznato može li Niallia tiangongensis predstavljati prijetnju zdravlju astronauta, činjenica da njezina srodna vrsta može uzrokovati sepsu kod imunokompromitiranih osoba.