Inovativni elektrostimulator srca

Mini bežični pacemaker na europskom tržištu

Vedrana Simičević

Jedna od posebnosti elektrostimulatora čija veličina iznosi tek deset posto veličine takvih konvencionalnih uređaja je što se u srce »postavlja« intravenoznim putem



Minijaturni »bežični« pacemaker koji se u srce može postaviti neinvazivnim putem, dakle, bez operacije, dobio je »zeleno svjetlo« za prodaju na području Europske unije. Mali pacemaker čija veličina iznosi tek deset posto veličine konvencionalnih uređaja iste namjene, a koji koristi minijaturnu ugrađenu bateriju, razvila je američka tvrtka Nanostim, a jedna od njegovih posebnosti je što se u srce »postavlja« intravenoznim putem. 


   U SAD-u minijaturni pacemaker još uvijek čeka na odobrenje američke Agencije za hranu i lijekove koja je tek dala dozvolu za početak testiranja uređaja. Mnogi stručnjaci smatraju da se radi o »uzbudljivoj inovaciji« koja je međutim i dalje tek u fazi razvoja, prenosi BBC. 


   Konvencionalni elektrostimulatori operativnim se putem usađuju u srce, gdje uz pomoć električnih impulsa potiču srčani mišić na redovne kontrakcije. Osim »kutijice« u kojoj se nalazi baterija, sastoje se i od vanjske elektrode koja je ujedno i zakazivanju najpodložniji dio uređaja. Jedna od mana operativne ugradnje pacemakera je i povećana mogućnost infekcije. 




   Nanostimov pacemaker u srce se pak »postavlja« putem katetera uvučenog kroz bedrenu venu u blizini prepone, a cijela procedura postavljanja traje oko pola sata. Uređaj sadrži ugrađenu bateriju koja je manja od običnih AAA baterija i traje između 9 i 13 godina. Odsutnost žica, odnosno vanjske elektrode smanjuje mogućnost infekcije i smanjuje ograničenja u dnevnim fizičkim aktivnostima kod pacijenta, tvrde iz Nanostima. Njihov elektrostimulator dizajniran je tako da ga se lako može izvaditi kako bi se zamijenila baterija. 


   Dobivanje licence za prodaju ovog uređaja na tržištu Europske unije, poklopilo se preuzimanjem tvrtke Nanostim od strane velike kompanija za medicinske uređaje St. Jude, koja je posljednjih godina s tržišta morala povući nekoliko konvencionalnih pacemakera, prenosi BBC. 


   Bežičnost, međutim, definitivno predstavlja novu fazu u izradi ovakvih uređaja, jer više međunarodnih kompanija već neko vrijeme u tom pravcu razvija svoje inovacije.    Procjenjuje se da trenutno oko 4 milijuna ljudi diljem svijeta ima ugrađenu neku vrstu pacemakera.