
iStock
povezane vijesti
Nedavno objavljena studija tima znanstvenika s Yalea otkriva je da infekcija koronavirusom može uzrokovati nakupljanje proteina sličnih onima karakterističnima za Alzheimerovu bolest, i to ne samo u mozgu, već i u – očima.
Ovo otkriće moglo bi objasniti zašto je takozvana „moždana magla” – skup problema s pamćenjem i kognicijom – čest simptom nakon preboljenog covida-19.
Znanstvenici su analizirali postmortalno tkivo mrežnice i 3D modele ljudske mrežnice koje su izložili spike proteinu iz SARS-CoV-2 virusa. Zabilježili su porast amiloid beta proteina, ključnog za razvoj Alzheimerovih plakova, kod osoba koje su preboljele COVID-19 čak i ako ranije nisu imali demenciju. Posebno su proučavali ulogu proteina neuropilin-1 (NRP1), koji omogućava virusu ulazak u stanice oka.
Mrežnica je dio središnjeg živčanog sustava te su ovakve promjene lako dostupne za buduću dijagnostiku i praćenje bolesti. Izloženost spike proteinu sama po sebi bila je dovoljna za pokretanje procesa stvaranja amiloidnih plakova, a cilj istraživačkog tima sada je utvrditi povećava li COVID-19 dugoročno rizik od razvoja Alzheimerove bolesti.
Studija dodatno podupire teoriju prema kojoj se amiloid beta ponaša i kao dio imunološke obrane mozga protiv infekcija, a ne isključivo kao uzrok oštećenja.
Time se otvara prostor za daljnja istraživanja kako COVID-19 i potencijalno drugi virusi utječu na neurološko zdravlje i mogu li lijekovi koji ciljaju NRP1 postati novi alati za prevenciju dugotrajnih neuroloških posljedica bolesti.
Znanstveni tim s Yalea najavljuje daljnja klinička istraživanja.