Projekt EPIK

Fakultet zdravstvenih studija pokreće edukacije studenata za pružanje pomoći na školskim sportskim natjecanjima

Ingrid Šestan Kučić

Foto Mateo Levak

Foto Mateo Levak

Tijekom edukacije studenti će stjecati i praktično iskustvo u prepoznavanju rizika, liječenju ozljeda te pružanju pomoći na samim natjecanjima



Ukupna vrijednost svih projekata i Erasmus poticaja koji je dobio Fakultet zdravstvenih studija Sveučilišta u Rijeci približila se milijun eura, a jedan od dobivenih projekata je i danas predstavljen Erasmus + Sport projekt EPIK (Educational Prevention and Intervention Kit).


Riječ je o projektu čiji je cilj ostvariti sinergiju između obrazovanja studenata Zdravstvenih studija i sportskih aktivnosti koje organizira Savez školskog športskog društva grada Rijeke.


Putem sportskih aktivnosti koje se provode u okviru Saveza školskog sportskog društva Grada Rijeke, studenti zdravstvenih studija dobivaju priliku praktično se educirati o različitostima i specifičnostima svih sportova koji se natječu na mnogim školskim natjecanjima, na kojima sudjeluje više od 900 učenika osnovnih i srednjih škola.





Tijekom edukacije studenti će stjecati i praktično iskustvo u prepoznavanju rizika, liječenju ozljeda te pružanju pomoći na samim natjecanjima.


Početak dvogodišnje suradnje


Početak projekta je i početak dvogodišnje suradnje Fakulteta zdravstvenih studija i Saveza školskih sportskih društava Grada Rijeke, a navodeći kako se radi o projektu koji Europska komisija financira s 250 tisuća eura prodekan za poslovne odnose, znanost i međunarodnu suradnju doc. dr. Željko Jovanović kazao je da projekt ima šest partnera iz pet zemalja, a uz Hrvatsku to su partneri iz Italije, Srbije, Turske i Portugala.


– Fakultet zdravstvenih studija u svojoj strategiji ima ključan cilj, a to je promocija zdravlja i prevencija bolesti. Iz tog razloga nam je posebno bitno poticati mlade da se bave tjelesnom aktivnošću i sportom te da to rade u uvjetima u kojima će biti osigurani od povreda, da imaju psihološku podršku, kao i da se nauče kako se kvalitetno hraniti te da imaju osiguranu podršku fizioterapije.


Zato smo zadovoljni što smo se prijavili na ovaj projekt, jer on je nastavak svega što smo radili u struci i znanosti. Prvi koji su počeli s tim su nastavnici našeg fakulteta Jasna Lulić Drenjak, Kata Ivanišević i Hrvoje Vlahović, kazao je doc. dr. Jovanović.



Dodajući da je jedan od ciljeva projekta EPIK edukacija Lulić Drenjak je istaknula da je Fakultet zdravstvenih studija edukacijska jedinica koja educira studente, ali i struku.


– Drago mi je da će naš fakultet educirati kineziologe, razvijati njihove sposobnosti, vještine i nova znanja koja su potrebna u školskom sportu, istaknula je Lulić Drenjak.


Srčani zastoj ne bira ni mjesto ni vrijeme


Studente će educirati Kata Ivanišević, prva medicinska sestra koja je stekla titulu doktorice znanosti na Medicinskom fakultetu u Rijeci, a koja je istaknula važnost prve pomoći napominjući da srčani zastoj ne bira ni mjesto ni vrijeme, dok je Vlahović naglasio da je ideja za projekt došla kroz razgovore sa školskim sportskim savezima.


– Uvidjeli smo koliko je nužno osigurati medicinsku skrb na školskim sportskim natjecanjima. Do sada je to išlo relativno neorganizirano pa smo došli na ideju da pokušamo uključiti studente u školska sportska natjecanja.


Najprije smo to radili na lokalnom nivou, a onda se rodila ideja da napišemo europski projekt. Cilj je edukacija stručnog kadra i studenata koji će na školskim sportskim natjecanjima osiguravati medicinsku skrb. Projekt će trajati iduće dvije godine, a već imamo ideje da se napiše novi projekt, najavio je Vlahović.



Prema riječima Dorotee Pešić Bukovac, predsjednice Riječkog sportskog saveza, taj savez već sedam godina provodi europske projekte vezane za sport te je kroz njih ostvaren ostvaren prihod od 700 tisuća eura, a kao jedan od najznačajnijih izdvojila je projekt “EU on The Move”.


– Djeca koja idu u produženi boravak u okviru tog projekta bave se raznim sportovima. Istovremeno pomažemo i našim sportskim klubovima da apliciraju na europske projekte. Nadamo se da će EPIK biti poticaj za apliciranje na neki budući projekt, istaknula je Pešić Bukovac.


U Rijeci, prema riječima Nastije Bohnec iz Saveza školskih školskih športskih društava Grada Rijeke, godišnje do 900 osnovaca i srednjoškolaca sudjeluje u 14 različitih sportova, a kako je zaključila, Savez potiče sva školska sportska društva kako bi učenici u što većoj mjeri bili uključeni u sportske aktivnosti.


Odali počast Alanu Šustiću


U okviru predstavljanja Erasmus+ projekta EPIK djelatnici fakulteta zdravstvenih studija minutom šutnje odali su počast iznenada preminulom prof. dr. Alanu Šustiću.


Navodeći kako se radi o utemeljitelju te ustanove doc. dr. Jovanović je kazao da je prof. dr. Šustić bio dekan bez kojeg ne bi bilo Fakulteta zdravstvenih studija


– Njegova strast, energija i vizija su razlog zašto smo svi danas ovdje. Njegovo najveće naslijeđe kada je u pitanju Sveučilište u Rijeci je Fakultet zdravstvenih studija. Tako da ovaj projekt na neki način posvećujemo njemu, zaključio je doc. dr. Jovanović.