BM Boys

Zovu ih influencerima kriminala. Skupina prevaranata ucjenjuje tinejdžere na TikToku

T.I.

iStock

iStock



U SAD-u i drugim zapadnim zemljama tinejdžeri postaju žrtve sofisticirane mreže prevaranata iz Nigerije, poznate kao “BM Boys”. Oni ih ucjenjuju i iznuđuju, što često dovodi do tragičnih posljedica, uključujući i suicid.


Kako djeluju? U brojnim videima koje objavljuju na TikToku i kojima pokazuju luksuzan život, sami tvrde da su bogatstvo stekli ucjenjivanjem drugih korisnika društvenih mreža. Njihova metoda je lažno predstavljanje, najčešće u liku atraktivne djevojke, koja za cilj ima tinejdžere. Od njih traže da im pošalju eksplicitne fotografije, nakon čega slijede prijetnje da će ih podijeliti javno ukoliko im ne plate velike svote novca.


BM Boys su postali svojevrsni “influenceri” kriminala, s desecima tisuća pratitelja na TikToku. Njihovi videi privlače mlade iz Nigerije koji žele naučiti “zanat” ucjenjivanja, a neki od njih objavljuju i tutorijale s uputama kako uspješno provoditi ove prevare.




U 2023. godini Nacionalni centar za nestalu i iskorištavanu djecu u SAD-u zaprimio je čak 27 tisuća prijava financijske ucjene maloljetnika, što je gotovo dvostruko više nego godinu ranije.


BM Boys koriste lažne profile i masovno prate korisnike na Instagramu i drugim platformama kako bi pronašli potencijalne žrtve. Od njih najčešće traže 500 do 3.000 dolara.


Posljedice su, nažalost, katastrofalne. Od 2021. godine najmanje 46 tinejdžera u SAD-u, Kanadi, Velikoj Britaniji i Australiji počinilo je samoubojstvo nakon što su postali žrtve ucjenjivača. Jedan od poznatih slučajeva je smrt 17-godišnjeg Jordana DeMaya, čiji su ucjenjivači osuđeni na dugogodišnje zatvorske kazne.


Meta je u zadnjem periodu uklonila desetke tisuća lažnih računa povezanih s ovim prevarama, a Instagram je od rujna 2024. postavio privatne račune za maloljetnike kao zadanu opciju. Ipak, stručnjaci upozoravaju da su potrebne dodatne mjere zaštite jer su mladi posebno ranjivi i često impulzivni, što ih čini lakim metama.


Roditelji i mladi trebaju biti svjesni opasnosti i ne dijeliti eksplicitne fotografije na internetu. Ako ste žrtva ucjene ili poznajete nekoga tko jest, važno je potražiti pomoć.