Međuzvjezdani komet

Znanstvenici otkrili svemirski misteriozni objekt za koji se vjeruje da dolazi izvan Sunčevog sustava

T.I.

iStock

iStock



Astronomi su ovih dana zabilježili iznimno rijedak i uzbudljiv događaj – otkriven je treći poznati međuzvjezdani objekt koji prolazi kroz naš Sunčev sustav, komet nazvan 3I/ATLAS. Ovaj neobični posjetitelj dolazi iz dubokog svemira, izvan granica našeg planetarnog sustava, i pruža jedinstvenu priliku za proučavanje materijala nastalog oko drugih zvijezda.


Komet je prvi put uočen 1. srpnja 2025. godine pomoću NASA-inog teleskopa ATLAS u Rio Hurtadu u Čileu. Njegova neuobičajena orbita i iznimno velika brzina – oko 60 kilometara u sekundi – odmah su pobudile sumnju da se radi o objektu iz međuzvjezdanog prostora, što su ubrzo potvrdile i dodatne analize astronoma diljem svijeta. Prema procjenama, komet je širok do 20 kilometara.


3I/ATLAS je tek treći ovakav objekt otkriven u povijesti astronomije, nakon slavnog 1I/ʻOumuamua 2017. i kometa 2I/Borisov 2019. godine. Trenutno se nalazi oko 670 milijuna kilometara od Sunca i kreće se iz smjera zviježđa Strijelca. Najbliže Suncu će proći krajem listopada 2025., i to unutar orbite Marsa, na udaljenosti od oko 210 milijuna kilometara, dok će od Zemlje ostati udaljen najmanje 240 milijuna kilometara – više od 1,5 puta udaljenosti između Zemlje i Sunca. Stručnjaci naglašavaju da komet ne predstavlja nikakvu opasnost za naš planet.




Znanstvenici diljem svijeta trenutno intenzivno proučavaju fizička svojstva i sastav kometa, nadajući se da će nam ovaj međuzvjezdani gost otkriti nove podatke o nastanku i raznolikosti materijala u drugim planetarnim sustavima.


Iako se ne očekuje da će biti vidljiv golim okom, komet bi se kroz teleskope mogao promatrati do rujna, nakon čega će nakratko nestati iza Sunca i ponovno se pojaviti početkom prosinca.