
Foto: Sotheby's
Najveći komad Marsa na Zemlji otkriven krajem 2023. u zabačenom, pustinjskom kraju Nigera, nazvan nemaštovito NWA16788, može se pohvaliti činjenicom da je s 24,7 kilograma težine oko 70 posto veći od drugog najvećeg poznatog komada Marsa na Zemlji
Nevjerojatno rijetko otkriće – najveći komad Marsa na Zemlji, izbačen s površine masivnim udarom asteroida, putovao je 140 milijuna milja kroz svemir i projurio je kroz zemljinu atmosferu prije nego što se srušio u saharskoj pustinji. Ovako je na stranicama prestižne aukcijske kuće Sotheby’s opisana jedna od njihovih najneobičnijih aukcija. Do 16. srpnja zainteresirani širom svijeta mogu se online natjecati za ovaj jedinstveni komad stijene s drugog svijeta. Dakako, uvjet je dubok džep, dva tjedna prije kraja aukcije već stoji najviša ponuda od 1,6 milijuna dolara i nije nemoguće da do krajnjeg roka cijena ne preskoči procjenu od 2 do 4 milijuna dolara stručnjaka poznate aukcijske kuće.
Najveći komad Marsa na Zemlji otkriven krajem 2023. u zabačenom, pustinjskom kraju Nigera, nazvan nemaštovito NWA16788, može se pohvaliti činjenicom da je s 24,7 kilograma težine oko 70 posto veći od drugog najvećeg poznatog komada Marsa na Zemlji. Vrijednost mu povećava činjenica da su meteoriti s Marsa relativno rijetki na Zemlji: od preko 77 tisuća službeno potvrđenih meteorita, odnosno stijena pristiglih kroz atmosferu na zemljinu površinu, svega četristotinjak potječe s Marsa. S obzirom na stanje crveno-smeđe gromade s Marsa, stručnjaci procjenjuju da je na Zemljinu površinu stigao relativno nedavno.
Većinu komada stijene s Marsa silikatni mineral piroksen, uobičajen za tvorbu magmatskih i metamorfnih stijena. Značajan postotak (21,2% volumena) NWA 16788 sastoji se od stakla poznatog kao maskelinit, nastalog kada je asteroid udario u površinu Marsa takvom silom da je metamorfozirao izvorni mineral stijene kroz intenzivnu toplinu i tlak, stvorivši takvu silu da izbaci ovaj komad Marsa s površine planeta. S obzirom na jačinu udara potrebnu za izbacivanje bilo kakvog materijala s površine Marsa u svemir, istraživači vjeruju da postoji samo 19 kratera dovoljno velikih da budu potencijalna mjesta nastanka marsovskih meteorita.