Cyber kriminal

Kineski hakeri ukrali intelektualno vlasništvo velikih kompanija čija se vrijednost mjeri u trilijunima dolara

T.I.

Foto: iStock

Foto: iStock

Kriminalna akcija provodi se kontinuirano dugi niz godina i u pitanju su krađe iz nekih od najvećih kompanija na svijetu, a cilj uključuje nacrte, dijagrame, formule i podatke povezane s proizvodnjom tehnoloških, farmaceutskih, vojnih i drugih industrija



Ako je vjerovati procjeni bostonske kompanije Cyberseason koja se bavi sigurnošću u cyber prostoru, kineski hakeri iz grupacije APT 41 za koju se sumnja da iza nje stoji sama kineska vlast, ukrali su intelektualnog vlasništva vrijednim trilijune dolara, odnosno tisuće milijardi dolara.


Kako prenosi CBS, ta kriminalna akcija provodi se kontinuirano dugi niz godina i u pitanju su krađe iz nekih od najvećih kompanija na svijetu, a cilj uključuje nacrte, dijagrame, formule i podatke povezane s proizvodnjom tehnoloških, farmaceutskih, vojnih i drugih industrija. Drugim riječima svu tehnologiju, pamet i tajne poslova brojnih velikih kompanija u Sjevernoj Americi, Europi i Aziji.


“Govorimo između ostalog o nacrtima dijagrama borbenih zrakoplova, helikoptera i projektila” – rekao je izvršni direktor Cybereasona Lior Div za CBS News. U farmaceutskoj industriji  “vidjeli smo ih kako kradu intelektualno vlasništvo formula lijekova za dijabetes, pretilost, depresije.” Ta kontinuirana kampanja krađe još nije zaustavljena i Div tvrdi da kineski hakeri imaju u posjedu čak i pojedinosti intelektualnog vlasništva tehnologija budućnosti koje su u razvoju i još nisu patentirane.




U studiji Cyberseasona nije otkriveno o kojim je oštećenim kompanijama riječ, ali tvrde da kampanja nije otkrivena do negdje početka 2019. godine i da može u budućnosti potencijalno poslužiti cyber kriminalcima za buduće cyber napade, odnosno ucjene velikih kompanija.