konkurentnija Hrvatska

Kako poticati inovacije u hrvatskom gospodarstvu? Nudi se milijardu eura iz EU fondova

Hina

Foto Pixabay

Foto Pixabay

Cilj nam je da se u njihovu provedbu uloži i oko milijardu eura kroz europske fondove. Moramo podići razinu ulaganja u istraživanje i razvoj jer trenutno investiramo 2,3 puta manje od prosjeka EU, upozorio je Barbarić



ZAGREB Ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta Darko Horvat rekao je u ponedjeljak na konferenciji »Nacionalni inovacijski sustav za konkurentniju Hrvatsku«, da se kroz dva velika natječaja želi dati prilika  poduzetničkom sektoru da kroz nepovratna europska sredstva ubrza uvođenje novih tehnologija.


Konferencija je organizirana u sklopu strateškog projekta za podršku uspostavi Inovacijske mreže za industriju i tematskih inovacijskih platformi, koje Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta provodi u partnerstvu s Hrvatskom gospodarskom komorom (HGK).


Cilj provedbe tog projekta sufinanciranog iz europskih strukturnih i investicijskih fondova, je stvaranje učinkovitog okvira za podršku i poticanje ulaganja privatnog sektora u istraživanje, razvoj i inovacije, kao i podizanje svijesti o značaju istraživanja, razvoja i inovacija za rast i razvoj hrvatskog gospodarstva temeljenog na znanju i izvrsnosti.




Ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta Darko Horvat uoči konferencije je izjavio da hrvatska inovacijska mreža polako zaživljava te da se očekuju dva velika natječaja.


Horvat pritom poručuje kako poduzetničkom sektoru treba dati priliku da kroz nepovratna sredstva Europske unije ubrza uvođenje novih tehnologija, kao i da se ubrza izrada strateških dokumenata kroz koje će se raspisivati ovakvi natječaji i u financijskom razdoblju od 2021. do 2027. godine.


Ističe i želju za umrežavanjem akademske zajednice, realnog poduzetničkog sektor te lokalne i središnje države, kako bi se uspostavio održiv »ekosustav« i pritom koristila europska sredstva za stvaranja inovacijske mreže.Horvat je siguran da će prvi natječaj biti objavljen kroz mjesec dana, a drugi u drugoj polovici godine.

Ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak poručila je da je u Hrvatskoj potrebno izgraditi dobar ekosustav za inovacije, što prije svega podrazumijeva kapacitet i suradnju poslovnog sektora, zatim istraživanja, koje je kod nas uglavnom u javnim institucijama i sveučilištima, te obrazovanja.


Kaže da je zadaća, putem i ove međusektorske suradnje, osiguravanje uvjeta, bez obzira odnosili se oni na legislativu, poticaje preko ovakvih europskih projekata, ili organiziranje događaja koji omogućavaju da se dogodi sinergija između istraživanja i poduzetništva.


Ocjenjuje da je preduvjet za to veće ulaganje i jasniji ciljevi u pogledu istraživanja i poticanja inovacija.


Potpredsjednik HGK za međunarodne poslove i EU Ivan Barbarić je istaknuo da Hrvatskoj treba dobro posložen nacionalni sustav koji će poticati inovacije, a da bismo to postigli, ključno je povezati znanost s gospodarstvom i javnim sektorom. Kaže da je zato HGK od samog početka preuzeo aktivnu ulogu u uspostavi nacionalnog inovacijskog sustava.


Podsjeća i da Hrvatska ima Strategiju pametne specijalizacije za razdoblje od 2016. do 2020. i Strategiju poticanja inovacija.


»Cilj nam je da se u njihovu provedbu uloži i oko milijardu eura kroz europske fondove. Moramo podići razinu ulaganja u istraživanje i razvoj jer trenutno investiramo 2,3 puta manje od prosjeka EU«, upozorio je Barbarić.


Kaže da je stoga dio projekta i mapiranje tehnoloških kapaciteta i stupnja tehnološkog razvoja tvrtki u Hrvatskoj.


»Na temelju sakupljenih podataka moći će se kreirati razvojne strategije za istraživanje, razvoj i inovacije poslovnog sektora. To također pomaže da više novca usmjerimo u područja od nacionalnog interesa, kao što su zdravstvo, energetika, obrazovni sustav, a posebice STEM područja«, rekao je Barbarić.