EU protiv Muska

Europska komisija otvorila službenu istragu protiv X-a, između ostalog i zbog dezinformacija o izraelsko-palestinskom sukobu

T.I.

Foto: Reuters

Foto: Reuters

Današnje otvaranje formalnog postupka protiv X-a jasno pokazuje da je sa Zakonom o digitalnim uslugama vrijeme velikih online platformi koje se ponašaju kao da su "prevelike da bi ih bilo briga" završilo - rekao je Thierry Breton, povjerenik Europske komisije za unutarnje tržište



U Europskoj uniji od ovog kolovoza na snazi je Zakon o digitalnim uslugama (Digital Services Act – DSA), u kojem se između ostalog određuju pravila igre za društvene mreže, odnosno propisuje da moraju imati ugrađene učinkovite i transparentne sustave za moderiranje i uklanjanje lažnih ili štetnih informacija u Europi.


Nije prošlo ni četiri mjeseca od stupanja zakona na snagu, a Europska komisija već je otvorila službenu istragu prema jednom divu u sferi društvenih mreža, X-u, poznatijem pod nazivom Twitter dok ga u vlasništvo nije uzeo jedan od najbogatijih i najmoćnijih ljudi na svijetu, sveprisutni Elon Musk.


U današnjoj objavi na stranicama Komisije navodi se da ono što se može vidjeti i pročitati, odnosno ono što se objavljuje na X-u, nije u skladu s nekim od osnovnih odredbi spomenutog zakona.




„Na temelju do sada provedene preliminarne istrage, na temelju analize izvješća o procjeni rizika koje je X podnio u rujnu, X-ovog Izvješća o transparentnosti objavljenog 3. studenoga i X-ovih odgovora na službeni zahtjev za informacijama, koje se između ostalog tiču širenja ilegalnog sadržaja u kontekstu Hamasovih terorističkih napada na Izrael, Komisija je odlučila otvoriti službeni postupak za kršenje prava protiv X-a prema Zakonu o digitalnim uslugama“ – stoji u priopćenju Europske komisije.


Kao što je poznato, Elon Musk je sam sebe često nazivao „apsolutistom slobode govora“, no taj stav već mu je donio prilično nevolja i kritika. Još su relativno kratko trajale i bezbolno prošle kontroverze oko Muskovog vraćanja profila ljudima koji su skinuti s Twittera zbog širenja teorija zavjera, negiranja rezultata predsjedničkih izbora u SAD-u i poticanja pobune, pa i neonacističke svinjarije crnog repera YE-a, nekad znanog kao Kanye West.


Kad su izbili sukobi u Izraelu, odnosno Gazi, Hamas izveo mučke terorističke napade na izraelske civile, pa onda izraelska vojska uzvratila (i dalje uzvraća) brutalnom odmazdom u kojoj, kao i obično, u gro slučajeva stradavaju najmanje krivi, X je u svom „apsolutizmu slobode govora“ ponovno bio preplavljen postovima ispunjenih antisemitskim teorijama zavjere.


Ali, ovaj put Musk si nije mogao dozvoliti da samo nehajno odmahne rukom kao u slučajevima kad je na drugoj strani samo „obična“ javnost, kad je pritisnula jedna od najmoćnijih zajednica na svijetu, pa i izraelska vlast, bogataš se očito hitno morao uključiti da se ne dogodi da ga isključe, odnosno „kanseliraju“ u skladu s pravilima danas prevladavajuće „cancel kulture“.


Musk se uputio put Izraela, morao otrpjeti bukvicu o neprimjerenom sadržaju na njegovoj društvenoj mreži predsjednika Izraela Isaaca Herzoga i pridružiti se premijeru Netanyahuu u obilasku kibuca kojeg su Hamasovi teroristi poharali 7. listopada i izazvali brutalnu reakciju Izraela.


I dok je posjetom i diplomatskim izjavama koje su počele zvučati pro-izraelski zakopao sjekire s izraelskim vlastima, čini se da s Europskom komisijom problemi tek počinju i neće prestati nekakvim propagandnim posjetom Bruxellessu.


Demokracija je procedura, a kad se kotač procedure kao u ovom slučaju pokrene, neće samo tako stati bez obzira na novac i utjecaj nekog pojedinca.


To potvrđuju i znakovite riječi Francuza Thierryja Bretona, povjerenika Europske komisije za unutarnje tržište koje su uvrštene u današnju objavu za javnost povodom otvaranje istrage protiv X-a.


„Današnje otvaranje formalnog postupka protiv X-a jasno pokazuje da je sa Zakonom o digitalnim uslugama vrijeme velikih online platformi koje se ponašaju kao da su “prevelike da bi ih bilo briga” završilo.


Sada imamo jasna pravila,  ex-ante obveze, snažan nadzor, brzu provedbu i odvraćajuće sankcije te ćemo u potpunosti iskoristiti naš alat za zaštitu naših građana i demokracija.“


Dakako, kako god završila ova službena istraga, Elon Musk se na kraju neće morati izbjegavati Europu da bude uhićen. Europska komisija u ovakvim slučajevima oslanja se na novčane kazne.


Konkretnije, ukoliko se X ne prilagodi zakonskom okviru Europske unije mogao bi ostati bez 6 posto globalnog prometa.


U brojkama, s obzirom da se ove godine očekuje 2,5 milijardi dolara prihoda od reklama, Muska bi ova avantura mogla koštati znatnih 150  milijuna dolara.