
iStock
povezane vijesti
- Što učiniti ako vam netko ukrade mobitel ili ga izgubite? Ovo su najvažniji koraci
- Mobiteli i djeca: “Roditelji ne trebaju biti prijatelji svojoj djeci, ali moraju preispitati i svoje ponašanje”
- Znanstvenica savjetuje koliko prije spavanja treba prestati gledati u mobitel ako želite izbjeći nesanicu
Dr. Kaitlyn Regehr, profesorica na University College London i stručnjakinja za digitalnu pismenost, u svojoj novoj knjizi “Smartphone Nation” donosi praktične savjete za smanjenje ovisnosti o ekranima i bolje upravljanje vremenom provedenim na uređajima.
Greyscale
Jedan od najjednostavnijih, a učinkovitih savjeta koje dr. Regehr daje jest uključivanje tzv. greyscale moda na telefonu, odnosno isključivanje boja i prikaz u sivim tonovima. Time se smanjuje vizualna privlačnost i utjecaj boja koje potiču ovisnost o uređajima. Ovu opciju lako je aktivirati putem postavki na Android i iPhone uređajima.
Kontrola algoritama
Drugi važan korak je tzv. algoritamska otpornost, odnosno svjesno upravljanje sadržajem koji nam algoritmi prikazuju. Preporučuje se posvetiti barem pola sata tjedno “čišćenju” feeda, birajući kvalitetan sadržaj i izbjegavajući beskorisne informacije.
Roditelji kao primjer
Regehr ističe da roditelji, zabrinuti za vrijeme koje njihova djeca provode na telefonima, prvo trebaju sagledati vlastite navike. Preporučuje vođenje “digitalnog dnevnika” u kojem će bilježiti zašto i koliko dugo koriste telefon te kako se osjećaju nakon toga. Također savjetuje zajednički “digitalni pregled” omiljenih aplikacija s partnerom ili prijateljem kako bi bolje razumjeli vlastitu digitalnu upotrebu.
Odgovornost za djecu
Iako podržava zabrane korištenja pametnih telefona u školama, dr. Regehr upozorava da to nije dovoljno. Potrebno je sustavno obrazovanje koje će djecu i roditelje naučiti kritički razmišljati o digitalnim izborima i opasnostima, piše The Guardian.