Tržište kriptovaluta

Bitcoin potonuo nakon najave državnih rezervi SAD-a da će inflaciju obuzdavati povećanjem kamata

T.I.

Foto: iStock

Foto: iStock

Novi pad cijena ozbiljnije je započet u srijedu, nakon što je objavljen zapisnik sa sastanka Federalnih rezervi koji je otkrio raspravu o agresivnom povećanju kamatnih stopa u 2022. godini kako bi se obuzdala inflacija koja u SAD poprima zabrinjavajuće razmjere



Prelazak u 2022. godinu nije donio mnogo toga dobroga za mnoga tržišta uključujući i ono kriptovaluta koje se posljednjih dana uglavnom u „crvenom“. Bitcoinom se u petak trgovalo po 41,008 dolara što je pad od 12 posto unazad tjedan dana i 40 posto od rekordnih 69,000 dolara, a ujedno najniža cijena od 29. rujna.


Mnogo bolje nisu prolazile ni druge kriptovalute. Etherium je unazad sedam dana pao za gotovo 17 posto na trenutnih 3,100 američkih dolara, a dvoznamenkaste padove bilježili su i Binance Coin, Solana, Cardano i XRP. Ukratko, u odnosu na studeni s kripto tržišta „izbrisano“ je otprilike 1 bilijun dolara


Novi pad cijena ozbiljnije je započet u srijedu, nakon što je objavljen zapisnik sa sastanka Federalnih rezervi koji je otkrio raspravu o agresivnom povećanju kamatnih stopa u 2022. godini kako bi se obuzdala inflacija koja u SAD poprima zabrinjavajuće razmjere. Prošle godine iznosila je 6,8 posto što je najveća stopa još od davne 1982. godine. Svako dizanje kamata loše utječe na optimizam ulagača, u takvim su vremenima ulagači skloni pričekati, pa i prodavati svoje udjele. Smanjenje potražnje i povećanje ponude dionica (pa onda i kriptovaluta), dovodi do pada njihove vrijednosti.




Ovome treba dodati i probleme u Kazahstanu gdje je krajem studenoga donesena i uredba o zabrani rudarenja kriptovaluta, no ona se – očekivano – odnosila samo na legalna rudarska postrojenja. Svi drugi, koji se time bave ilegalno, nastavili su s radom, barem sve do ovoga tjedna, kada su eskalirali prosvjedi i Kazahstan povukli u nasilne sukobe oporbeno nastrojenih građana i vlasti. Kazahstanska vlada je pala, a cijela je situacija dovela do toga da većina zemlje ostane bez pristupa Internetu, a samim time i bez mogućnosti rudarenja. Isključivanjem Kazahstana s Interneta, koje je inicijalno 5. siječnja potrajalo oko osam sati, hashrate bitcoina pao je za čak 12%.


No svejedno, gledano dugoročnije, bitcoin se i dalje dobro drži. U odnosu na siječanj prošle godine, bitcoin je u „plusu“ oko 60 posto, nadmašujući tako u prinosu uvjerljivo druge klase imovine.