ZAŠTO SU BANANE BROJ JEDAN?

NL Promo

Foto: Pexels - Juan Salamanca

Foto: Pexels - Juan Salamanca

Jeste li primijetili da baš banane u svakoj trgovini imaju šifru 1111? Razlog za to je prilično jednostavan, naime banane su redovno najtraženije voće. Ovo tropsko voće toliko se udomaćilo da ne možemo zamisliti jedan dan bez banane, one su redovan snack kad želimo na brzinu nešto pojesti, a također su zgodan sastojak za deserte i kolače.

Zašto banane?


Opet zbog jednostavnosti. Ne trebate ih prati, lagano ih je očistiti, a život je postao prebrz i trebamo nešto što ćemo pojesti u hodu. Najpopularnije voće na svijetu sadrži minerale poput kalija, fosfora, magnezija, kalcija i selena, a također i vitamine A, B6, C i E.


Banane sadrže nutrijente koji kontroliraju šećer u krvi. Kako su bogate pektinom i otpornim škrobom, kontroliraju šećer nakon obroka te smanjuju osjećaj gladi, što je svakako korisno ako želite smanjiti količinu hrane koju unosite u organizam. Dodatno, vlakna u banani poboljšavaju vašu probavu.


Foto: Pexels- Pixabay


Tajna kalija


Nutritivno, možda su najpoznatije po kaliju, koji je neophodan za funkcioniranje stanica. Konzumiranje jedne banane dnevno štiti vaše srce. Ako želite smanjiti rizik za srčano oboljenje za čak 27% – prema posljednjim istraživanjima – znate što vam je činiti. Jesu li te brojke dovoljna motivacija za banana-poslastice, ako već niste na njima?


Ako sve to nije dovoljno, banana je i antioksidant. To znači da štiti srce i organizam od degenerativnih bolesti. Za samo 1,09 eura po kilogramu možete pronaći omiljeno voće u vašem Plodine letku. Naravno, pod šifrom 1111.


Osim za srce, banane su važne i za zdravlje bubrega. Ako vježbate, banane su dobre za smanjenje boli u mišićima, zato ih često konzumiraju sportaši.


Malo o povijesti banana


Možemo reći da je banane popularizirao Antonius Musa, osobni liječnik rimskog cara Augusta  koji je promicao uzgajanje afričkog voća u antičko doba. Nadalje, znamo da su donesene od strane portugalskih jedriličara iz zapadne afrike, početkom petnaestog stoljeća. A originalno su se zvale na gvinejskom banema, što je u engleskom postalo danas univerzalno ime banana.


Banana je čak starija od riže, a izvorne banane nisu bile slatke kao ove koje znamo danas. Prve banane su bile crvene i zelene. Žuta slatka banana je zapravo mutant banana koje je trebalo kuhati. Žuta banana je slučajno otkrivena, te se ubrzo počela kultivirati. Ostalo je povijest.


Foto: Pexels – Vincent Tan


Banana u vašem vrtu


Ne morate samo pohlepno jesti banane – je li vam palo na pamet da možete i posaditi stablo banane koja se već prilično prilagodila našim uvjetima. Sadnjom stabla banane stvori ćete tropski ugođaj u vašem vrtu. Prije nego vaše stablo banane počne donositi plodove, ono mora preživjeti. Zimi ga obavezno unesite unutra, jer izvorno tropska biljka ipak ne može izdržati niske temperature.


Pravo vrijeme za posaditi banane je nekoliko tjedana nakon prvog mraza. Temperature ispod 14 stupnjeva će značajno usporiti rast. Što se tiče tla, najbolje je ono duboko drenirano, tretirano humusom. Stablo banane treba puno hrane zbog velikih listova. Najbolj je dobra organska mješavina, s naglaskom da pazite na razine kalija. I ne zaboravite na navodnjavanje, koje je banana potrebno zbog velikih listova.


Uživajte u vlastitoj dozi egzotike, i naravno u okusu banana!