AGILNIJA DRŽAVNA UPRAVA U SEKTORU SIGURNOSTI PLOVIDBE MEDITERANOM

NL Promo

U utorak je u Ateni održana završna konferencija strateškog projekta MED OSMoSIS, u organizaciji grčkogMinistarstva mora i otočkih politika (Ministry of Maritime Affairsand Insular Policy), koja se mogla pratiti i online.


Između ostalih, na konferenciji je govorio predstavnik francuskog Glavnog tajništva za more SGMer (Secrétariat général de la mer SGMer), Alexis Blum koji je pohvalio partnere za izvrsnu suradnju u okolnostima pandemije, na strateškom projektu koji uključuje brojne partnere i države članice u zahtjevnom području rada. Naime, u projektu su sudjelovale pomorske institucije Grčke, Italije, Španjolske, Slovenije, Portugala, Francuske, Crne Gore i Hrvatske.


Prezentirani su rezultati pilot aktivnosti, nova WEBGIS aplikacija talijanske mornarice i aplikacija francuskog hidrografskog instituta za navigacijska upozorenja. Grčka obalna straža je pokazala i demonstrirala GIS platformu MMAIP. Rezultati projekta i izrađena lista platformi pomorskog nadzora jasno pokazuju kako je institucijama koje obavljaju pomorski nadzor potrebna operativna infrastruktura za prikupljanje i distribuciju provjerenih pomorskih prostornih i sigurnosnih informacija, koje su zadane direktivama Europske unije.


Voditeljica projekta ispred Plovputa, Katja Božić, u sklopu konferencija prezentirala je provedene aktivnosti. U ovom strateškom projektu Plovput je zbog stručnosti svog tima, inspektora za nautičke poslove, Ivice Petrovića i glavnog inženjera za radio-elektrotehnničke poslove Željka Bračića, sudjelovao u pilot studijama vezanim za razmjenu sigurnosnih informacija u pomorstvu te razvoj novih algoritama za traganje i spašavanje.


Foto: Paško Boko, arhiva Plovputa – Katja Božić


Sigurnosne informacije u pomorstvu uključuju navigacijska upozorenja, vremenska izvješća, izvješća o traganju i spašavanju na moru te ostale hitne informacije o sigurnosti plovidbe. Plovput je uključio kolege s Hrvatskog hidrografskog instituta koji su uspješno testirali novu aplikaciju za navigacijska upozorenja proizvedenu od strane Francuskog hidrografskog instituta – SHOM i partnera, te dali svoje komentare i prijedloge za unaprjeđenje iste, što je rezultiralo i zanimljivim člankom objavljenom na blogu projekta .


Operatori radijske službe Plovputana obalnim radijskim postajama Rijekaradio, Splitradio i Dubrovnikradio, u sklopu obavljanja poslova radijske službe, vrše stalno bdijenje na frekvencijama za pogibelj u skladu s međunarodnim propisima, posreduju u hitnim slučajevima koje koordinira hrvatska Nacionalna središnjica za koordinaciju spašavanja na moru, posreduju u komunikaciji vezanoj zazahtjevebrodova za medicinskom pomoći te emitiraju redovne i izvanredne pomorske sigurnosne informacije putem VHF i NAVTEX sustava. Plovput je također zadužen za uklanjanje podrtina i plutajućih objekata i stvari.Stoga su rezultati pilot studije planiranja traganja i spašavanja s razvojem aplikacije COSMO view i Atlasom morskih struja te algoritmima za traganje i spašavanje pokazali da se slična aplikacija može primijeniti i za potrebe Plovputa,ponajviše pri obavljanju radova uklanjanja plutajućih objekata i stvari s plovnog puta, s odmakom vremena.


Foto 2: Sonja Petrović, arhiva Plovputa; slijeva: Ivica Petrović, Katja Božić, Željko Bračić


Tijekom projekta promovirana je baza tehničkih podataka Plovputa, kao i novi Hrvatski registar objekata sigurnosti plovidbe (AToN), odnosno baza podataka koja je otvorena i za javnu uporabu na linku rosp.plovput.hr. Nadalje, promovirana je i GIS platforma koju je izradio Hrvatski hidrografski institut, a riječ je o hrvatskom portalu prostornih podataka o moru – GEO ADRIA.


U konačnici, tijekom tri godine rada na projektu Plovput je i ojačao svoje institucionalne kapacitete za provedbu EU projekata.


Također, na konferenciji su predstavljene smjernice za IPA zemlje. Partneri su potpisali Memorandum o razumijevanju, kao dio radnog paketa Capitalization, koji za cilj ima poboljšavanje dijeljenja rezultata projekta nakon završetka. Memorandum su potpisali svi projektni partneri, iz Hrvatske su to Plovput d.o.o. i Klaster intermodalnog prijevoza- KIP, te ga potpisuju i dionici pomorskog sektora.  S hrvatskim partnerima to su učinili do sada Lučka uprava Split, Lučka uprava Rijeka i Lučka uprava Zadar.


Martina Antunović, voditeljica cjelokupne komunikacije između brojnih partnera iz različitih država uključenih u projekt je na konferenciji dala pregled važnih događaja tijekom provedbe, ujedno zahvalivši svima na uspješnoj komunikaciji koja je zbog nemogućnosti osobnog kontakta na sastancima bila itekako otežana.


Foto 3: Arhiva KIP – Martina Antunović


 


U sklopu konferencije prezentirane su sve provedene aktivnosti u razvoju modula i aplikacija za pomorski nadzor, za prikupljanje i razmjenu informacija i podataka u sektoru sigurnosti plovidbe na moru, iz čega proizlaze preporuke za unaprjeđenje politika o pomorskom nadzoru i sigurnosti.


Kao što je već široj javnosti poznato, građani EU-traže bržu i agilniju administraciji između država članica, a s postignutim ciljevima i realiziranim dokumentima –partneri MED OSMoSIS projekta pridonijeli su interoperabilnosti u području razmjene podataka i informacija sektora sigurnosti na moru.


Projekt MED OSMoSIS “Mediteransko upravljanje strateškim pomorskim nadzorom i pitanjima sigurnosti“, ukupne vrijednosti tri milijuna eura financiran je u okviru programa Interreg MED 2014. – 2020. Započeo je u studenom 2019. i završava u rujnu ove godine.