250 selektiranih radova

U Gradskoj knjižnici Rijeka predstavljanje monografije »Bekar: Preludij«

Ervin Pavleković



RIJEKA – Monografija »BEKAR: Preludij« koja prati stvaralačku odiseju utjecajnog art direktora Dušana Bekara, pripadnika razvojne linije hrvatskog grafičkog dizajna druge polovice dvadesetoga stoljeća, bit će predstavljena u srijedu, 9. srpnja u 19 sati u Gradskoj knjižnici Rijeka. Knjigu će predstaviti dizajneri i istraživači povijesti i teorije dizajna Alira Hrabar Bekar, Duško Bekar, Marko Golub te Irma Puškarević.


Izrastao na temeljima internacionalnog modernizma, Bekar je svoj put započeo 1949. godine u agenciji Ozeha kao osamnaestogodišnjak, a narednih je pet desetljeća razvijao jedinstveni leksik sačinjen od ilustracija, tipografije, kaligrafije, fotografije i trodimenzionalnih objekata.


Cjelovite projekte poput vizualnih identiteta, grafičkog opremanja proizvoda, oglasnih kampanji Bekar je razvijao u kontinuitetu za različite klijente s ovih prostora (Bagat, Borovo, Fotokemika, Ghetaldus, Kreditna banka Zagreb, Labud, Marles, MTČ, Neva, RIS, TEŽ, Uljanik, Univerzijada ‘87, Upin, Velebit, Željezara Sisak itd.) kao samostalni autor i u suradnji s velikim marketinškim agencijama. Njegova konceptualna vizualna rješenja čvrsto su ukorijenjena u kolektivnom sjećanju, a neka od njih, nastala primjerice za klijente kao što su Galeb, HEP, INA-u, Petrokemiju, Podravku, Saponiu ili poznate brendove poput Borosane i Startasa, živo su prisutna u našoj svakodnevici i dan-danas.




Bekarov opsežan rad, tek zagreban ovom publikacijom, u knjizi je predstavljen na temelju 250 selektiranih radova koji se nalaze na 160 stranica. Autori tekstova su Ksenija Foretić, Marko Golub, Alira Hrabar Bekar i Irma Puškarević, koji iz različitih kutova pristupaju fenomenu Dušana Bekara — daleko poznatijem po svojim legendarnim dizajnerskim rješenjima nego po imenu. Knjiga je nastala temeljem uvida u obimnu sačuvanu arhivsku građu koja uključuje primjere radova od idejne do izvedbene faze, autorske ugovore i prepiske, kućnu biblioteku te foto dokumentaciju.