Zakoni predviđaju da ustanove u kulturi i umjetničke organizacije budu oslobođene plaćanja PDV-a na ulaznice, pa tu leži moguće rješenje za koncertne promotore koji muku muče sa stopom PDV-a od 25 posto
Sve je više nezadovoljnih u kulturnoj javnosti prijedlogom novog Zakona o porezu na dodanu vrijednost, a sve su glasniji i oni koji su i dosad iskazivali nezadovoljstvo. Iako je bilo kritika na račun nezadovoljnika da su reagirali prekasno, da je situacija sa stopom PDV-a od 25 posto na ulaznice za koncerte kada ih organiziraju privatnici takva već dulje vrijeme, te da je trebalo ranije reagirati, oni se pravdaju da su upravo od usklađivanja hrvatskog zakonodavstva s pravnom stečevinom Europske Unije očekivali usklađivanje i s praksom EU. A to se nije dogodilo, jer Hrvatska zasad ostaje jedna od rijetkih koje ne poznaju povlaštenu stopu PDV-a za ulaznice na sva kulturna događanja, već samo na kinoulaznice.
I iako je prijedlog Zakona povučen iz hitne u redovnu proceduru, pa je vremena za reakciju još uvijek ostalo – Ministarstvo kulture i Porezna uprava – na nove upite jednostavno šute. Od puštanja konačnog prijedloga zakona u javnost oglasila se samo Porezna uprava, no tek da dijelu slabije informiranih nezadovoljnika pojasni da je stopa od 25 posto stara stvar, a ne novi namet. Iz Ministarstva kulture uvjeravali su nas, i dokazali dopisima, da se otpočetka zalažu za promjenu nekoliko spornih odredbi, a iz Porezne su nam, pomalo uvijeno doduše, poručili da je povlaštena stopa poreza na koncertne ulaznice moguća. No na novi upit što MK misli poduzetio u vezi s tim u procesu donošenja zakona, ni nakon tjedan dana nismo dobili odgovor.
»Jednakiji« zakon
U međuvremenu pojavili su se i novi momenti, od kojih je jedan svakako pitanje privatnih ustanova u kulturi. Podsjetimo, Zakon o PDV-u predviđa da ustanove u kulturi budu oslobođene plaćanja PDV-a na ulaznice, pa makar organizirale i najkomercijalnije koncerte. Segregaciju po vrsti koncerata ne bi se, naravno, moglo napraviti, no nezadovoljni privatnici napominju da je time narušena tržišna utakmica te da bi trebala reagirati i Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja. Iz Agencije su nam pak poručili da službeno zasad nemaju nikakav stav o tome. No neslužbeno doznajemo da svaka država ima pravo urediti pitanje poreza kako želi te da Agencija u pravilu može samo izraziti pozitivno ili negativno mišljenje o nekom rješenju ako postoji diskrepancija zakonskih rješenja u poreznom zakonu i zakonu po kojem ona djeluje. No i pritom, bez obzira na supostojanje dvaju jednakovrijednih zakona, čini se da je zakon o porezu »jednakiji«.
Uostalom, i Direktive EZ, prema kojima se ravnao predlagač zakona, predviđaju oslobođenje plaćanja PDV-a ustanovama u kulturi, koje su i u zemljama koje imaju povlaštenu stopu za koncertne ulaznice u prednosti. Ako se ne uzima u obzir mogućnost odbijanja pretporeza, no to je već neka druga priča. Stoga je ta borba, čini se, uzaludna, a što se tiče detalja u vezi s ustanovama u kulturi, one mogu biti i predmetom Pravilnika koji će donijeti ministar financija nakon stupanja Zakona na snagu.
No u tu priču sada ulaze i privatne ustanove u kulturi. Jedna od takvih je »B. J. Promotions« koncertnog promotora Berislava Jankovića, uredno registrirana na Trgovačkom sudu u Rijeci kao ustanova u kulturi. Iz registracijskih papra koje nam je Janković pokazao proizlazi da ova ustanova u kulturi ima gotovo jednaka prava, ali i jednake obveze kao bilo koja druga ustanova u kulturi. U vezi s pravima privatne ustanove citirat ćemo dio dopisa Ministarstva kulture od 12. veljače 2010. godine.
Bez odgovora
Dio javnosti, pa i kroz utjecajne medije i njihove novinare, i dalje barata poluinformacijama i perpetuira neke pogreške koje su se pojavile od samog početka hajke na novi Zakon o PDV-u. Tako se i dalje može pročitati, i u nekim recentnim napisima, da je prijedlog novog Zakona veliki dobitak za filmsku industriju, kazališta, izdavače knjiga, ali ne i za koncerte i koncertne promotore. Teško da se velikim dobitkom za filmsku industirju i izdavače knjiga može smatrati ukidanje nulte stope PDV-a, na snazi od 1. siječnja 2013. godine, kojom su kinoulaznice i knjige iz nulte prešli u povlaštenu stopu od 5 posto, budući da nulta u EU ne postoji, tek eventualno kao rezultat moratorija dogovrenog u procesu pregovaranja
Što se pak kazališta tiče, ustanove u kulturi, kako je rečeno, nisu obavezne plaćatio PDV, a privatna kazališta svojedobno su mogla izabrati hoće li ili neće biti u sustavu PDV-a, ovisno o tome kako funkcioniraju. Sada, po svemu sudeći, to će im biti moguće jedino ako djeluju kao umjetničke organizacije.
Iz ovoga dopisa jasno je samo da ustanova u kulturi »B. J. Promotions« nije dobila status javne ustanove, odnosno da joj on nije potreban, no i dalje jest dužna kao ustanova u kulturi pridržavati se Zakona o ustanovama.
Moguća rješenja
I upravo tu leži moguće rješenje za koncertne promotore ostanu li odredbe zakona o povlaštenoj stopi ovakve kakve su u sadašnjem prijedlogu Zakona. No konkretna rješenja i tumačenja, kao ni pitanje o povlaštenoj stopi za koncertne ulaznice kada koncerte organiziraju privatnici (koje ipak još nije zacementirano), neće biti poznata dok se konačno ne oglase i Ministarstvo kulture i Ministarstvo financija, odnosno Porezna uprava