Kultivacija

Piše Kim Cuculić: Novi raskol u Društvu hrvatskih književnika

SNIMIO: SERGEJ DRECHSLER

SNIMIO: SERGEJ DRECHSLER

Nova predsjednica DHK-a Hrvojka Mihanović-Salopek uputila je pismo nakon ostavke uredništva Republike



Prije dvadesetak godina u Nacionalu je objavljen članak o raskolu među hrvatskim književnicima. Odnosilo se to na stalne sukobe unutar Društva hrvatskih književnika koji su u to vrijeme kulminirali šovinističkim ispadima na skupštini DHK-a. Nakon toga došlo je do osnivanja novog Društva kao neposredne posljedice incidenta na izbornoj skupštini na kojoj je član DHK-a Ante Matić rekao Sibili Petlevskoj, tada članici DHK-a i predsjednici hrvatskog PEN-a, da ode u Makedoniju, a Velimira Viskovića nazvao »srpskim zetom«. Prema aktualnim istupima u medijima, izgleda da se sada nešto slično ponavlja unutar članstva Društva hrvatskih književnika.


Podsjetimo, na izvanrednoj izbornoj skupštini održanoj ovoga 20. svibnja za predsjednicu DHK-a izabrana je Hrvojka Mihanović-Salopek, a za dopredsjednike Mirko Ćurić i Željka Lovrenčić. Skupštini je nazočilo 140 članova. Kako čitamo na službenim stranicama DHK-a, već 26. svibnja došlo je do ostavke uredništva Republike. Ostavku na mjesto urednika časopisa potpisuju Julijana Matanović i Mario Kolar, koji navode da su nakon rezultata nedavne izborne skupštine DHK-a, na kojoj su članovi Društva jasno pokazali što misle o njihovom književnom i književno-znanstvenom radu, zaključili kako ne bi bilo primjereno da i dalje uređuju književni časopis Društva. »I do sada smo doživljavali vrlo neugodne napade (čak i javne) pojedinih članova kojima nije bila prihvatljiva naša ‘urednička politika’ otvorenosti Republike«, napisali su Matanović i Kolar.


Potom je došlo i do reakcije književnice Ivane Šojat koja je nakon nedavne izvanredne skupšitne Društva hrvatskih književnika odlučila istupiti iz članstva. U svojem zahtjevu za brisanjem iz članstva ona, između ostalog, ističe: »Imali smo Republiku koja je konačno postala relevantan književni časopis. No, urednicima Republike, uvaženoj Julijani Matanović i Mariju Kolaru, zamjerilo se ubacivanje ‘njihovih’ u časopis. Vratila se podjela na ‘naše’ i ‘njihove’. Književnost je tim činom pala na koljena pokošena irelevantnošću takvih argumenata. Čiji su ‘njihovi’ književnici (pisci)? Je li književnost bojišnica ili prostor rađanja baštine?«




Nova predsjednica DHK-a Hrvojka Mihanović-Salopek uputila je pismo nakon ostavke uredništva Republike u kojemu navodi: »Žao mi je da je stanje pod bivšim vodstvom DHK-a dovelo do radikalnih zaoštravanja između članova DHK-a, kao i preosjetljivosti. U svom programu sam javno pohvalila rad u Republici i Mostu. Naravno, uvijek moramo biti otvoreni za pojedine prijedloge, sugestije i dobre ideje članova i prije svega međusobno razgovarati. Nisam u potpunosti upoznata što se događalo u prethodnom mandatu vodstva DHK-a, jesu li pale neke neprimjerene riječi, ali sam vrlo odlučno izjavila da se zbog bilo kakvih izrečenih uvreda pojedini članovi (koji su započeli s uvredama) moraju ispričati drugima. Nisam čula na izvanrednoj skupštini da se kritizirala urednička koncepcija u cjelini, već su parcijalno nabačene samo pojedinačne sugestije, želje i prijedlozi. Uredništvo časopisa nije bilo na dnevnom redu, već potpuno drugi zadaci. U svakom slučaju, nitko nikad nije izjavio da je Republika rezervirana samo za članove DHK-a, stoga ljubazno molim da se takve neutemeljene informacije ne šire.«


A onda je 1. lipnja uslijedila izjava Upravnog odbora Društva hrvatskih književnika pod naslovom »Prosvjeduju pojedinci koji nisu izabrani u upravna tijela DHK-a«: »Upravni odbor duboko žali što su pojedini članovi DHK-a istupili iz članstva ili su dali ostavke na urednička mjesta nakon što nisu izabrani u upravna tijela DHK-a. Također, članovi Upravnog odbora iznenađeni su neprimjerenim reakcijama i nedostatkom poštovanja legalnih demokratskih procedura i demokratski donesenih odluka, iskazanima u tiskanim medijima i na platformama društvenih mreža… Upravni odbor DHK-a predlaže članstvu DHK-a da se suzdrži od komentara i da svi zajedno dostojanstveno, u skladu s dobrim običajima i tradicijom DHK-a, nastavimo s radom za boljitak hrvatske književnosti i kulture.«


Hoće li po već poznatom scenariju doći do novih ispisivanja iz članstva DHK-a, vidjet ćemo.