Kultivacija

Piše Kim Cuculić: Borba za vidljivost

Kim Cuculić

Snimio Davor KOVAČEVIĆ

Snimio Davor KOVAČEVIĆ

»Ako ne želimo da sadašnja generacija umjetnica desetljećima čeka na priznanje koje zaslužuje, moramo djelovati sada. Nebrojene vrijedne, talentirane i inovativne umjetnice, glumice, redateljice, kustosice, glazbenice i žene u drugim kreativnim područjima mogu izuzetno puno pridonijeti europskoj raznolikosti. Iskoristimo te mogućnosti! Učinimo najviše što možemo da osiguramo da visoke vrijednosti kulture i umjetnosti posluže kao primjer u korist jednakih mogućnosti", zaključuju ministrice



 


Ovih dana o ulozi žena u umjetnosti i kulturi te jačanju kulturne raznolikosti za magazin The European progovorile su ministrice kulture i medija Hrvatske, Njemačke i Portugala. Ministrice Nina Obuljen Koržinek, Monika Grütters i Graça Fonseca potaknule su da se prvi put uvrsti tema rodne ravnopravnosti u okvire europske kulturne politike. Ovim povodom navedeni su sljedeći primjeri. Prilikom primanja počasnog Zlatnog medvjeda za životno djelo na Berlinskom filmskom festivalu, britanska glumica Helen Mirren komentirala je: »Kad sam počela raditi u filmskoj industriji, od možda stotinu ljudi prisutnih na setu, ako je bilo sreće, tri su bile žene. To se stanje mijenja, no i dalje nedovoljno.«



Nastavila je opisivati svoju zahvalnost na tom napretku: »Jedino zbog čega želim nastaviti rad u ovoj sjajnoj industriji jest kako bih i dalje svjedočila toj promjeni, koju smatram toliko oslobađajućom i uzbudljivom.«





Posljednjih desetljeća žene u kulturi sve više izlaze iz sjene svojih muških kolega. Ipak, put prema većoj rodnoj jednakosti ostaje strm i trnovit. Nedovoljno se postiglo od 1982. godine, kada je američka umjetnica Isabel Bishop izjavila: »Nisam htjela biti žena umjetnica. Htjela sam samo biti umjetnica.«



Kako navode ministrice, s druge strane posvjedočili smo kako su pandemija virusa COVID-19 i ograničenja u javnom životu snažno pogodili kulturni i kreativni sektor te poništili velik dio dosadašnjeg napretka. Sve je veći razlog za zabrinutost da bi uspjesi koje su postigle umjetnice i žene u drugim kreativnim područjima mogli biti izbrisani učincima koronavirusa. Trajno prisutne rodne stereotipe i nejednakost pandemija je učinila još vidljivijima, a u brojnim ih je slučajevima i ojačala. Pitanje rodne ravnopravnosti u kulturi od prevelikog je značaja da bi se odgodilo do završetka pandemije. Ministrice nadalje ističu: »Zajedno s našim kolegama u ministarstvima kulture i medija svih država članica Europske unije i s europskim institucijama tragamo za načinima da umjetnicama omogućimo da se bave svojim zanimanjima, a da pritom ne budu diskriminirane. Nastojimo osigurati i jednaku zastupljenost žena na vodećim položajima u njihovim strukama. Jednaka zastupljenost je već prisutna u mnogim našim odborima, ali to nije dovoljno. Želimo povećati vidljivost žena u kulturnom i kreativnom sektoru promicanjem jednake zastupljenosti ženskog stvaralaštva na izložbama, u muzejima, galerijama, kazalištima, festivalima i koncertima. To je jedini način da se izađe iz uskih i ograničavajućih okvira neravnopravnosti spolova.«
Kao dobar primjer spominje se izložba »Borba za vidljivost: umjetnice u Nacionalnoj galeriji prije 1919.«, održana u berlinskoj Staroj nacionalnoj galeriji od listopada 2019. do ožujka 2020. Bila su izložena remek-djela autorica, koja su desetljećima čamila u muzejskim depoima te su tako napokon dobila priznanje koje zaslužuju.



U okviru predsjedanja Vijećem Europske unije, u prvome semestru 2021. godine, Portugal će prirediti izložbu u BOZAR-u posvećenu umjetnicama od početka 20. stoljeća do danas. Ovaj kulturni projekt namjerava ne samo promicati rad umjetnica, već i potaknuti razgovor o ulozi žena u umjetnosti i kulturi. Ističe se da je Hrvatska prepoznala važnost ove teme i u tom smislu razvija kulturne i medijske projekte. Među posljednjima je sveobuhvatna medijska platforma Žene i mediji, koju je pokrenula Agencija za elektroničke medije, a kojom se nastoji osnažiti i informirati žene, obrazovati javnost i podizati svijest o položaju žena u društvu, ojačati ispravnu medijsku vidljivost žena te izbrisati štetne stereotipe kojima su žene često izložene.



»Ako ne želimo da sadašnja generacija umjetnica desetljećima čeka na priznanje koje zaslužuje, moramo djelovati sada. Nebrojene vrijedne, talentirane i inovativne umjetnice, glumice, redateljice, kustosice, glazbenice i žene u drugim kreativnim područjima mogu izuzetno puno pridonijeti europskoj raznolikosti. Iskoristimo te mogućnosti! Učinimo najviše što možemo da osiguramo da visoke vrijednosti kulture i umjetnosti posluže kao primjer u korist jednakih mogućnosti – zaključuju ministrice.