
Foto Vedran Karuza
povezane vijesti
U povodu obilježavanja dvadesete godišnje Akademije primijenjene umjetnosti Sveučilišta u Rijeci studenti smjera Gluma i mediji nedavno su umjetnički obogatili večer u riječkome VBZ-u trima kraćim dramskim izvedbama, kojima su pokazali spoj teorijskog i praktičnog znanja, kao i činjenicu da je gluma stalan prostor istraživanja, igre te improvizacije i(li) (na)dodavanja autorskog izraza.
Kako je kazala pročelnica Odsjeka za izvedbene umjetnosti dr. sc. Milica Czerny Urban, predstavljanje studijskog programa u VBZ-u samo je jedan u nizu događaja kojima se slavi dvadeseta obljetnica Akademije.
– Izuzetno smo ponosni na aktivnosti Odsjeka za izvedbene umjetnosti ove godine. Nakon cijelog niza uspješnih ispitnih produkcija i iznimno vrijednih radionica koje su tijekom proteklih mjeseci na studiju Gluma i mediji održali gostujući nastavnici iz Hrvatske, Europe, Srbije, Južne Afrike i SAD-a, studentice i studenti su upravo, u suradnji s kolegicama i kolegama s drugih odsjeka, završili i snimanje kratkog igranog filma.
Posebno se veselimo što ove godine, osim na prijediplomski studij, studente upisujemo i na diplomski studij Glume. Ovo ponovno pokretanje diplomske razine studija je lijep način da se proslavi obljetnica, ali odličan pokazatelj razvoja i potencijala Akademije, ističe Czerny Urban.
U sklopu obilježavanja okrugle obljetnice ove sveučilišne sastavnice u prostorijama VBZ-ove knjižare, govori izv. prof. art. Valentina Lončarić, bili su izloženi brojni radovi studenata Akademije te se održala i prezentacija studentskih radova glume i medija u kojoj su sudjelovali studentice i studenti treće godine prijediplomskog studija Gluma i mediji.
Studenti su se predstavili recitacijom izbora poezije Jacquesa Preverta i Arsenda Dedića koji je nastao u sklopu kolegija Scenski govor i akcentologija. Studenti su na zanimljiv način istražili muzikalnost govora, melodiju, intonaciju i ritam, nastojeći glasom prenijeti misao i atmosferu svake pjesme.
Tijekom drugog dijela prezentacije s kolegija Glas studenti treće godine preddiplomskog studija Gluma i mediji izveli su scene iz drama Mate Matišića “Svećenikova djeca” i Ivora Martinića “Dobro je dok umiremo po redu”, usavršavajući rad s akustikom prostora, partnerskim odnosom na sceni, povezivanjem emotivnih stanja i glasa.
Da je pažljivo osmišljena nastava ključ za razvoj autentičnog umjetničkog izraza potvrdili su studenti i studentice Ernest Belošević, Sara Bunić, Tea Sekelj, Mare Šimić, Karla Šoštarić, Matea Tkalčević i Mateo Zvono.
Program Gluma i mediji temelji se na uvjerenju da umjetnost uvijek komunicira s vremenom u kojem nastaje. Studenti se kroz klasične i suvremene pristupe – od scenskog govora, glasa i pokreta do improvizacije, fizičkog kazališta, performansa, filma i medijske umjetnosti – potiču na stvaranje vlastitih izvedbi koje reflektiraju osobni doživljaj svijeta.
Na temelju mentorskog rada i timske suradnje, studenti razvijaju osjetljivost prema tekstu, tijelu, prostoru, slici i zvuku. Također, povezuju različite izražajne alate u jedinstvenu scensku cjelinu te se osposobljavaju za autorski rad u kazališnim, filmskim i intermedijalnim kontekstima.