
Foto Tabor New Film Frame
Prikazat će se filmovi koji su već bili zapaženi na filmskim festivalima u Cannesu, Locarnu i Annecyju
povezane vijesti
Nakon više od dva desetljeća, međunarodni festival kratkometražnog filma u Velikom Taboru s novim imenom, novom vizijom te fokusom na mlade autore započinje novo poglavlje. S novim imenom, New Frame Film, međunarodni festival kratkometražnog filma, posvećen je autorima do 35 godina te donosi progresivan pogled na kratki film kao snažan autorski izraz, a njegovo ovogodišnje dvodnevno izdanje koje započinje danas održavat će se do sutra, 5. srpnja u čarobnom ambijentu srednjovjekovnog dvorca Veliki Tabor, u srcu Hrvatskog zagorja.
Mnogi naslovi
Prema izboru programskog direktora i selektora Dalibora Jakusa, publiku očekuje 49 kratkometražnih filmova iz 32 zemlje, raspoređenih u tri natjecateljske kategorije – međunarodnu, hrvatsku i studentsku. Prikazat će se filmovi koji su već oduševili publiku festivala kao što su Cannes, Berlinale, Locarno, Annecy te drugi, a među filmovima četiri će naslova imati svjetsku, jedan međunarodnu, a 22 hrvatsku premijeru.
– U ovogodišnjoj selekciji posebno se ističe generacijska autentičnost – snažan, iskren i često vrlo osoban pogled mladih autora na svijet oko sebe. Filmovi se bave temama identiteta, samoprihvaćanja, emocija, međugeneracijskih odnosa, klimatske anksioznosti, ali i istražuju granice forme, riskiraju i nude nova filmska iskustva. Vjerujemo da će publika osjetiti koliko su ovi filmovi relevantni, živi i duboko povezani s vremenom u kojem nastaju, ističe Jakus.
Posebno mjesto zauzima domaća produkcija, koja donosi presjek najnovijih i najzanimljivijih ostvarenja hrvatskih autora i autorica. U kategoriju domaćih ostvarenja uvršteno je osam filmova različitih žanrovskih i autorskih pristupa – igrani, animirani, dokumentarni i eksperimentalni – s izraženom svježinom, autorskom hrabrošću te društvenom osjetljivošću. Među igranim se naslovima ističu »Ljeto iza nas« Mie Bujan i Dorotee Ilečić Sever, »Grčke marelice« Jana Krevatina te »Nema problema« Marijana Mlinara. Dokumentarni film »Vez« donosi intiman portret obrtnice s tržnice Dolac, a u animaciji se izdvajaju »VŠMŠ« Nele Gluhak i »Leptir« Sunčane Brkulj. Eksperimentalni segment predvodi »Lov na zmajice« Marka Gutića Mižimakova, a film »Ombre« Giulie Dussich ima svoju svjetsku premijeru.
Studentski filmovi
Studentska selekcija donosi čak 26 filmova, od kojih deset iz Hrvatske, čime festival potvrđuje svoju ulogu snažne platforme za novu generaciju domaćih filmskih autora. Filmovi u ovoj kategoriji progovaraju o identitetu, sjećanju, odnosima i osobnim transformacijama, a ističu žanrovskom raznolikošću i vizualnom promišljenošću, potvrđujući zrelost nove generacije filmaša.
Svjetsku premijeru imaju filmovi »Plava lasica« Luke Vukorepe, kriminalistička priča o čistaču mjesta zločina koji biva uvučen u opasnu igru, »Šiške« Dore Kvež, humorna animacija o borbi s prištićem koja vodi u nadrealnu kupaonicu. Snažnu emocionalnu i vizualnu ekspresiju donosi animirani film »Beštija« Andree Miletić, dok film »Kičma« Marte Margetić govori o boli i iscrpljenosti kroz tjelesnu gestu. Dokumentarni esej »More tišine« Sare Gurdulić koristi zvukove svemira i obiteljsku arhivu za propitivanje povijesnog zaborava, a »Komorebi« Lucije Katarine Šešelj ljetni je narativ o obnovi prijateljstva. »Severinin pas« Joze Schmucha unosi crni humor u obiteljsku dramu, dok »I tako još jedna« Karle Jelić otvara važna pitanja seksualnog uznemiravanja i institucionalne šutnje. Eksperimentalni »Mago« Dominika Čička evocira atmosferu vesterna, a »Špurijus« Luke Eterovića donosi priču o vizijama budućnosti i pokušaju sprečavanja tragedije.

Tabor New Film Frame
Filmove ocjenjuje žiri u sastavu producentica Sabina Krešić, redatelj Mladen Stanić i glumica Maruška Aras, a najboljima će biti dodijeljena nagrada Meluzina, inspirirana mitološkom dvorepom sirenom iz legende o dvorcu. Dodjeljuju se i novčane nagrade kao potpora daljnjem radu mladih autora. Popratni program uključuje radionice za mlade i odrasle – »Kadar iz legende« i »Frame It Yourself« – te dva panela o utjecaju umjetne inteligencije u filmu i održivim zelenim praksama u filmskoj produkciji.