
James Joyce i njegova životna suputnica Nora Barnacle
James Joyce zajedno sa životnom suputnicom Norom Barnacle 1904. doputovao je iz Trsta u Pulu, gdje je do ožujka 1905. predavao engleski. Godine 1906. seleći se u Rim proputovao je Rijekom koju naziva čistim asfaltiranim gradom
Na današnji dan, u nedjelju 30. listopada 1904. irski književnik James Joyce (1882-1941) zajedno sa svojom životnom suputnicom Norom Barnacle u jutarnjim se satima na tršćanskom Molo San Carlo ukrcao na parobrod Graf Wurmbrand i doputovao iz Trsta u Pulu, tada važnu austrougarsku vojnu luku, gdje je do ožujka 1905. predavao engleski jezik u novotvorenoj Berlitzovoj školi stranih jezika. Tada gotovo nepoznati dvadesetdvogodišnji pisac koji je uz nekoliko književnih recenzija, pjesama i eseja, u časopisima objavio tek pokoju kratku priču, svojim je zrelim djelima preobrazio svjetsku književnost, a njegov se Uliks smatra jednim od najznačajnijih romana 20. stoljeća.
U Puli započeo učiteljski rad
Joyce u Puli započinje svoju životnu odiseju europskim gradovima, ili kako je sam naziva »dobrovoljno izgnanstvo«, sa sljedećim postajama u Trstu, Zürichu i Parizu. U Irsku se za života vraćao samo četiri puta, posljednji put 1912. Prva biografija, koju je autorizirao sam Joyce, spominje Pulu, prvo mjesto u kojem je započeo svoj učiteljski rad kojim će se uz književno stvaralaštvo izdržavati cijeli život, kao mjesto koje je imalo svoju vrlinu jer je ondje stekao prve talijanske prijatelje. S nekima od njih ostao je u kontaktu cijeli život. Mladi je pisac vješto koristio prednosti svog zaposlenja u pulskoj jezičnoj školi razmjenjujući satove sa kolegama, izvornim govornicima njemačkoga i talijanskoga jezika, što će mu osobito značiti u kasnijim povremenim prevoditeljskim pothvatima, dok njegova nevjenčana supruga Nora uči francuski s željom da se presele u Pariz.
Joyce je i prije dolaska u Pulu prevodio s njemačkog. Svoj je prijevod Gerhart Hauptmannove drame ponudio W. B. Yeatsu za izvedbu u irskom kazalištu, ali je on odbijen, pa je pulska epizoda bila prva izvrsna prilika za usavršavanje govornog njemačkog s izvornim govornikom. Joyce je, naime, prije dolaska u Pulu za potrebu prijevoda drame njemački učio autodidaktički. Slobodno vrijeme u Puli provodi pišući, posjećujući redovito kavanu Miramar, najpopularniju kavanu austrougarskog doba u gradu, gdje uz ostali dnevni tisak čita pariški Le Figaro. U pismu bratu spominje izlet na Brijune, a biografije navode i njegov piknik s Norom u Šijanskoj šumi. Pula je mladom paru ostala u sjećanju i po tome što su upravo ondje čekali svoje prvo dijete, koje se rodilo nakon preseljenja u Trst.
Pulska bilježnica
Tijekom boravka u Puli napisao je nekoliko poglavlja romana »Junak Stephen«, kasnije dijelom prerađene u roman »Portret umjetnika u mladosti«, prvu verziju kratke priče »Glina« iz zbirke »Dublinci«, te svoja razmišljanja o ljepoti, tzv. »pulsku bilježnicu«, koja je uz tzv. »parišku bilježnicu« važno štivo za razumijevanje estetskih načela njegovih ranih romana. U Puli je, vježbajući jezik, prevodio na talijanski, mnogo je čitao, a jedina knjiga koja je iz tog perioda sačuvana u njegovoj osobnoj biblioteci pohranjena je u HRHRC istraživačkom centru u američkom Austinu. S posebnim sam je poštovanjem listala tijekom svog istraživačkog boravka u centru i čitala njegovim rukopisom ispisano: »Pola 1904«.
Joyce u Rijeci – Rijeka Joyceu
Želja je u Rijeci pokrenuti projekt simboličkog naziva »James Joyce kroz grad koji teče: Joyce u Rijeci – Rijeka Joyceu« u koji će biti uključena i udruga studenata riječkog Odsjeka za anglistiku SLANG, a nadamo se potpori relevantnih institucija. Prema uzoru na kolege iz Ljubljane, koji su postavili obilježje Joyceu na ljubljanskoj željezničkoj postaji kroz koju je također proputovao, uz tiskanje letka o Joyceu u Rijeci namjeravamo postaviti komemorativnu ploču Joyceu u riječkoj luci, čime bi se Rijeka pridružila ostalim europskim gradovima sa sličnim obilježjima. Prvi događaj obilježavanja Joyceovog prisustva u Rijeci je koncert koji će se u organizaciji tršćanskog udruženja Associazione Triestina Amici della Lirica »Giulio Viozzi« i Hrvatskog narodnog kazališta Ivan pl. Zajc održati u riječkom kazalištu 3. studenoga. Na njemu će se izvoditi glazbena djela relevantna za Joyceovu biografiju i arije koje se spominju u njegovom romanu Uliks, a djela će tijekom koncerta komentirati jedan od najvažnijih Joyceovih suvremenih biografa dr. John McCourt.
Bloomovdan
Prigodno, na današnji dan nakon 112 godina njegova dolaska u grad, vrijedno je prisjetiti se i nekih projekata u kojima je obilježen njegov boravak u Puli, ali i ponuditi novi. Posebno izdvajam nezaboravnu premijeru drame »Pulisej« Borisa Senkera u INK Pula 1998. u režiji Roberta Raponje. Usto, prisjećam se nekoliko međunarodnih projekata, uključujući dokumentarni film o Joyceu u Europi u kojem sam kao stipendistica arhiva James Joyce Stiftung u Zürichu govorila o njegovom boravku u Puli, a prikazivao se u Dublinu prilikom obilježavanja stote obljetnice njegova rođenja, te sudjelovanja, prilogom o Norinom životu u Puli, u zanimljivoj radio emisiji irske novinarke Mary Phelan o Nori Barnacle u Europi za koju je posebno snimala zvukove s pulskih ulica i luke.
Obilježavanje radnje Joyceovog romana »Uliks«, popularni Bloomsday ili Bloomovdan održava se 16. lipnja diljem svijeta, a prvi festival održan je u Dublinu 1954.godine. U Puli je prvi put organiziran 16. lipnja 2003. godine kada je pred kafić Uliks postavljena brončana skulptura labinskog kipara Mate Čvrljka, a bio je to događaj koji je prethodio službenom svečanom otkrivanju skulpture 13. rujna. Pripala mi je čast, zajedno s uglednim pulskim povjesničarom Miroslavom Bertošom otvoriti Bloomsday našim kratkim govorima o Joyceu u Puli, čitanjem i komentiranjem ulomaka iz njegova romana Junak Stephen koji je u Puli pisao. Osam godina nakon toga grupa izvrsnih mladih ljudi u suradnji s irskim veleposlanstvom ponovo u Puli redovito, svake godine, organizira ovaj festival. Na njihovoj atraktivnoj Facebook stranici Bloomsday Croatia mogu se pratiti sva događanja vezana uz organizaciju.
Joyce se u Pulu nije vraćao, ali je 1906. godine seleći se iz Trsta u Rim proputovao Rijekom. Rijeku naziva čistim asfaltiranim gradom koji izgleda vrlo moderno i napredno, a ostavlja mu, kako naglašava »srazmjerno samoj veličini« grada, dojam možda i bolji od Trsta. Ovo pozitivno oduševljenje Rijekom na proputovanju kroz grad je vrlo zanimljivo s obzirom da je Joyce bio zahtjevan putnik, vrlo oštar komentator, dijeleći u pismima i razglednicama s bratom Stanislausom impresije o mjestima kroz koja je prolazio i u kojima je boravio. (Irena GRUBICA)