Nagrađivani književnik

Tri kuće, tri prijatelja: Objavljena prva ilustrirana knjiga za djecu Jurice Pavičića

Kim Cuculić

"Tri kuće, tri prijatelja" posveta je dječačkom odrastanju, ili barem onakvom dječačkom odrastanju kakvo je bilo moje«, otkriva Pavičić



Nagrađivani splitski književnik Jurica Pavičić jedan je od najproduktivnijih i najcjenjenijih hrvatskih pisaca, a njegov književni opus od ovog je mjeseca bogatiji za djelo za mladu publiku. Naime u izdanju Profila upravo je objavljena Pavičićeva prva ilustrirana knjiga za djecu »Tri kuće, tri prijatelja«, čija je promocija i na programu ovogodišnjeg riječkog Vriska. Riječ je o slikovnici o prijateljstvu, ali i svojevrsnom trileru za djecu koja su tek krenula u školu. Pavičić je vješto ispričao priču o različitim obiteljima, o tome kako prijateljstva nastaju i razvijaju se, o vjernosti, hrabrosti i poštenju. Knjigu je ilustrirala mlada, ali već nagrađivana i poznata ilustratorica Klara Rusan.


Što je poznatog romanopisca i novinara koji je do sada uvijek pisao za odrasle potaknulo da napiše knjigu za djecu?


“Tri kuće, tri prijatelja” posveta je dječačkom odrastanju, ili barem onakvom dječačkom odrastanju kakvo je bilo moje«, otkriva Pavičić. Dodaje kako se iza naslova krije knjiga o Splitu, knjiga o ulicama u kojima se još uvijek djeca igraju na ulici.


Posveta »Junacima Pavlove ulice«




«To je knjiga o svijetu dječje avanture u kojem od letvi, žice, kartona i grana nastaju viteški dvorci, kaubojski logori i utvrde Vukova s Ontarija. Naposljetku, to je posveta pustolovnim dječjim knjigama kakve sam i sam volio kao dijete, a pogotovo jednoj: »Junacima Pavlove ulice«. »Tri kuće, tri prijatelja« dječja je ilustrirana knjiga, ali, ako znate što inače pišem, nećete biti iznenađeni da je to istodobno i krimić, a pomalo i triler«, rekao je Jurica Pavičić.


Iako je iza nje zavidna karijera, Klari Rusan, jednoj od trenutačno najzanimljivijih hrvatskih ilustratorica, knjiga »Tri kuće, tri prijatelja« prva je slikovnica koju je u potpunosti ilustrirala, a posebna je iz više razloga.


«Raditi na slikovnici sjajnog Jurice Pavičića izuzetna je čast! S tehničke strane to je bilo poučno iskustvo. Imala sam potpuno slobodne ruke izraziti se stilom i izvedbom potpuno po svom guštu (što nije čest slučaj u ovom poslu). S druge strane, ciljana publika za koju sam crtala su djeca, a to je svijet kritičara za sebe. Svakako se nadam da je to tek početak i da je ovo jedna od mojih mnogobrojnih slikovnica u nizu. No, ako je i posljednja, bila je svakako posebna i nezaboravna (i za proučavanje i za crtanje)«, komentirala je Klara Rusan.


Glavni su likovi priče Serđo, Toma i Roko koji žive u istoj ulici. Serđo Tomu smatra najboljim prijateljem, najviše se s njim voli igrati jer je velik, zna sve o nosačima aviona i dinosaurima, rimskim centurionima i vitezovima iz srednjeg vijeka, a u njegovu se vrtu mogu igrati što požele. Tomin je najbolji prijatelj Roko jer je velik, zna sve o kompjutorskim igricama i tajnim putevima do školskog krova, a i osmaši sa zidića uvijek ga pozdravljaju. U njegovu je vrtu najbolje igrati se jer poslije ne moraju pospremati. Ali kad se Roko nađe u ozbiljnoj nevolji, Toma mu odluči pomoći. Ova divna priča sa sretnim završetkom pokazuje snagu prijateljstva, moć poštenja i pruža nadu.


O autorima


Jurica Pavičić rođen je 1965. u Splitu gdje i danas živi. Diplomirao je povijest i komparativnu književnost na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, a od 1989. godine radi kao filmski i književni kritičar te kolumnist različitih novina. Dobitnik je najznačajnijih hrvatskih priznanja za novinarstvo i filmsku kritiku.


Kao književnik debitirao je 1997. socijalnim trilerom »Ovce od gipsa« prema kojemu je snimljen film »Svjedoci« u režiji Vinka Brešana, koji je igrao u službenoj konkurenciji festivala u Berlinu te je dobio ekumensku nagradu. Za scenarij tog filma Pavičić je na festivalu u Puli nagrađen Velikom zlatnom arenom. Uslijedili su romani »Nedjeljni prijatelj«, »Minuta 88«, »Kuća njezine majke«, »Crvenkapica«, »Žena s drugog kata«, »Crvena voda«, »Prometejev sin«; zbirke priča »Patrola na cesti«, »Brod u dvorištu« te zbirka izabranih priča »Skupljač zmija«. Prema priči »Patrola na cesti« snimljena je i kriminalistička miniserija u režiji Zvonimira Jurića. Roman »Crvena voda« dobio je nagrade Gjalski i Fric te pet prestižnih nagrada u Francuskoj. Kratke priče i romani prevedeni su mu na engleski, njemački, ruski, talijanski, bugarski, makedonski i francuski. Autor je i više publicističkih knjiga od kojih izdvajamo »Knjigu o jugu«.


Klara Rusan (Klarxy) rođena je 1993. godine u Zagrebu. Ondje živi do svoje prve studentske razmjene u Vilniusu u Litvi 2013. Preddiplomski studij završila je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, na odsjeku za Animirani film i nove medije. Nakon toga okreće se ilustraciji te 2017. završava diplomski studij na odsjeku MA Authorial Illustration na Falmouth University of Art te za svoj diplomski rad dobiva nagradu »MA Illustration: Authorial Practice: Award for Outstanding Creative Writing«. Sudjelovala je na nekoliko grupnih izložbi, a na samostalnoj izložbi u Oris Kući arhitekture predstavila je svoj grafički roman »Where Do People Go After They Die?«.