Već sam naslov knjige sugerira biblijsku atmosferu i autoričin mističan odnos prema baštini sjevernog dijela Paga. Njeni poetski zapisi, praćeni fotografijama maslinika, nastali su kao rezultat pješačenja predjelima škrte i vjetrom šibane zemlje, oplemenjene golemim krošnjama
ZAGREB Ima nešto dirljivo i moćno u zanosu kojim Andriana Škunca govori o lunjskim maslinicima, drevnoj baštini sjevernog dijela otoka Paga, kojoj je izgradila literarni spomenik knjigom »Biblijski vrt« – vizualno impresivnom poetskom monografijom.
Nadahnjujući maslinici
Tonko Maroević knjigu je nazvao »pjesmom nad pjesmama o maslini«, a dojmile su ga se neke lokalne riječi koje nastanjuju ove zapise i koje bride od bujnih okusa, mirisa i boja.
– Volio bih da mi posljednje pomazanje bude ulje od lunskih maslina – rekao je.
Ovi su poetski, meditativni zapisi, praćeni fotografijama maslinika, nastali kao rezultat Škuncinih pješačenja predjelima škrte i vjetrom šibane zemlje, oplemenjene krošnjama velikima kao kuće.
– Škunca kroz riječi pokušava procijeniti iskustvo gledanja, osjećanja; njezini stihovi svedeni su na bitno, kao da su pisani kroz suhozid, njezin je tekst impregniran iskustvom promatranja, a u maslinama koje svjedoče o arkadijskom vremenu, ona je pronašla vlastiti korelativ, maslina je u ovoj poeziji punopravno živo biće – istaknuo je Maroević.
Izuzetno posjećeno predstavljanje knjige otvorio je jučer Anton Šuljić, upoznavši publiku s razlozima zbog kojih su lunjski maslinici tako nadahnjujuće djelovali na uglednu pjesnikinju. Između više od osamdeset tisuća stabala, neke su lunjske masline stare i više od tisućljeća, a kraljica maslinika koji se protežu na 24 hektara ima deblo široko osam metara.
Prepoznat kao predio izuzetne baštine, taj će otočki kraj, zahvaljujući lokalnoj inicijativi i sposobnom povlačenju sredstava iz fondova Europske unije, biti unaprijeđen u jedinstven, golemi »Vrt lunskih maslina«, premrežen šetnicama i opremljen malim ekološkim električnim vozilima. Projekt je vrijedan 600 tisuća eura, od čega je 75 posto financirala EU – ispričao je gradonačelnik Novalje Ante Dabo, koji se založio da ova knjiga bude prevedena na engleski, kako bi se svijet lunskih maslina otvorio stranim gostima.
Cjeloživotni motivi
– Blago onima koji su pronašli svoj otok, tu zamjenu za svemir, rekao je Petrak.
Andriana Škunca, koju motivi maslina i maslinika prate kroz čitav poetski opus, govorila je o tome kako je dira snažna, opora ljepota tih stabala, »ljepota koja se obnavlja iz sasvim nepoznatih izvora«, a kao motivska ishodišta svog poetskog koordinatnog sustava navela je pramenje runa ovaca zapelo na drači, trpki miris ulja i kaleidoskopski efekt u maslinicima, gdje masline poput prizme odražavaju čitav maslinik. Rekla je da joj je bilo stalo do toga da monografija bude moderna, protočna, da korespondira s vremenom.
Knjigu na 295 stranica sa 150 fotografija, u grafičkom oblikovanju Luke Gusića, objavili su grad Novalja i TZ Novalje. Ulomke iz monografije jučer su interpretirale glumice Doris Šarić Kukuljica i Alma Prica, a program je dalmatinskim pjesmama upotpunila ženska klapa »Murtelice« iz Novalje.