Pisac za djecu i odrasle

Danski spisatelj Sally Salomon Altschuler: ‘Lakše pisati za odrasle nego za djecu’

Kim Cuculić

Foto: Roni Brmalj

Foto: Roni Brmalj

Kad pišete za djecu, morate paziti da ne podcjenjujete dječje čitatelje. Morate biti pažljivi i na jezičnoj razini. Postoje stvari koje pišem za odrasle, ali te teme ne koristim u pisanju za djecu



RIJEKA Novi gost Rezidencije »Kamov« je danski spisatelj i edukator Sally Salomon Altschuler. Svoju literarnu karijeru počeo je 1993. objavljivanjem romana »Sol zemlje«, za koji je dobio nagrade Udruženja danskih dječjih i školskih knjižničara. Danas je poznat kao autor četrdesetak otisnutih romana i slikovnica te priča i drama objavljenih u digitalnom obliku.


Prvi roman za odrasle »Anđeo iza uha« objavio je 2011. godine. Dobitnik je niza stipendija i poticaja za stvaralački rad. Član je Danskog društva pisaca gdje obavlja važne dužnosti u njihovom upravnom i izvršnom odboru, kao i u odboru za međunarodnu suradnju kojim je u jednome mandatu i predsjedovao. Od 2005. angažiran je na projektima razvoja dječje književnosti u Vijetnamu i Nepalu.


Sally Salomon Altschuler ovogodišnji je gost rezidencijalne razmjene koju od 2010. s danskim kolegicama i kolegama organizira književnik i sveučilišni profesor Nikola Petković koji je i autor ovoga projekta. Novu slikovnicu – »Kula gospodina Babilonskog« – s ilustracijama planetarno poznatog Svena Nordquista koju je upravo preveo Mišo Grundler, Altschuler je predstavio u Rijeci, Bakru i Zagrebu. Organizator zbivanja je Hrvatsko društvo pisaca.




Kakvi su vam dojmovi o Rijeci?


– Ovdje sam nešto više od tjedan dana i sviđa mi se. Rijeka je jako lijep grad. Nije previše velik, pa se lako snalazim. Atmosfera je ugodna. Dosad nisam nikad bio u Hrvatskoj. Nisam očekivao ovako zapadnjački orijentiran grad kao što je Rijeka, s pomalo »talijanskim« ozračjem. Pozitivno sam iznenađen. Bio sam i u Bakru, gdje smo razgovarali o inspiraciji. Inspiracija za pisanje knjige može se naći posvuda.


Što će biti rezultat vašeg boravka u Rezidenciji »Kamov«?


– Za vrijeme boravka u Rijeci radit ću na barem jednom od dva projekta. Zajedno sa svojom kćeri pišem narativ za dječji roman u slikama koji spada u žanr znanstvene fantastike. Također pišem roman o postavljanju na scenu opere »Golem« u Kopenhagenu. Vezujem ga za roman »Eliksir smrti«, u kojemu stara praška priča o mitskome Golemu igra značajnu ulogu. Mit o Golemu poslužio mi je za postavljanje pitanja što znači biti čovjek i koja je razlika između Golema i čovjeka. Pa razlika je u tome što čovjek ima dušu!


Pišete i za djecu i za odrasle. Što preferirate i pravite li razliku između te dvije vrste pisanja?


– To su dvije različite vrste izazova. Na neki je način lakše pisati za odrasle. Kad pišete za djecu, morate paziti da ne podcjenjujete dječje čitatelje. Morate biti pažljivi i na jezičnoj razini. Postoje stvari koje pišem za odrasle, ali te teme onda ne koristim u pisanju za djecu.


Na čemu trenutačno radite?


– Moja kći živi u Berlinu i radi u animaciji. Zajedno s njom radim na dva projekta – prvi su digitalni narativi, a drugi serija grafičkih novela. Digitalni narativi namijenjeni su djeci i roditeljima. Projekt je zamišljen interaktivno, tako da djeca i roditelji zajedno sudjeluju u njemu.