
Ilustracija / Snimila Angela Maksimović
povezane vijesti
S ciljem promicanja važnosti očuvanja audiovizualne baštine, UNESCO je na svojoj 33. generalnoj konferenciji 2005. godine prihvatio prijedlog da se 27. listopada proglasi Svjetskim danom audiovizualne baštine. Time se želi osvijestiti vrijednost audiovizualnih dokumenata kao sastavnog dijela nacionalnog identiteta svake zemlje te upozoriti na hitnu potrebu njihove zaštite.
Budući da su mnogi audiovizualni materijali nepovratno izgubljeni zbog zanemarivanja i tehnološke zastarjelosti, obilježavanje tog dana u mnogome pridonosi podizanju svijesti o očuvanju audiovizualne baštine. Ona u osnovi pripada 20. stoljeću, a uključuje nasljeđe koje pripada filmskom, televizijskom i radijskom mediju.
Svjetskom danu audiovizualne baštine, koji se obilježava danas, besplatnim projekcijama domaćih klasika (u Art-kinu i Dječjoj kući), pridružuje se i riječko Art-kino. I ove godine Art-kino sudjeluje u zajedničkoj proslavi Hrvatske mreže neovisnih kinoprikazivača koja, u suradnji s Hrvatskim državnim arhivom, u 28 kina diljem Hrvatske od 26. do 29. listopada donosi besplatne projekcije triju kultnih domaćih naslova iz osamdesetih godina – »Oficir s ružom«, »Glembajevi« i »Servantes iz malog mista«, te jedan posebno dragocjen film za djecu, »Izgubljena olovka«, koji će se prikazati u kinu Dječje kuće.
»Oficir s ružom« peti je cjelovečernji igrani film redatelja i scenarista Dejana Šorka, smješten u period neposredno nakon završetka Drugog svjetskog rata, a prati priču o nepodobnoj ljubavi lijepe dame iz visoke građanske klase i partizanskog poručnika u Zagrebu. Ulogu Matilde sjajno je nijansirala Riječanka Ksenija Pajić, a ulogu partizanskog poručnika bivša jugoslavenska zvijezda Žarko Laušević. Film je na Pulskom filmskom festivalu 1987. godine osvojio dvije Zlatne arene, za scenarij (Dejan Šorak) i za najboljeg glumca (Žarko Laušević). »Oficir s ružom« jedan je od najvećih kinohitova 80-ih godina prošlog stoljeća.
Glasovita ekranizacija dramskog klasika Miroslava Krleže »Glembajevi« (1988.), u režiji Antuna Vrdoljaka, o tragičnom raskolu unutar obitelji Glembay, iznjedrila je izvrsne glumačke kreacije za koje su na Pulskom filmskom festivalu nagrađeni Mustafa Nadarević (glavna muška uloga) i Ena Begović (sporedna ženska uloga), a na veliko platno stiže večeras u 20 sati.
Komedija »Servantes iz malog mista« (1982.) Daniela Marušića gledatelje vraća u svijet kultne televizijske serije »Naše malo misto«, osmišljena kao njezin nastavak, prema scenariju književnika, scenarista i novinara Miljenka Smoje. »Servantes iz malog mista« u Art-kinu se prikazuje 28. listopada u 18 sati. Sadržaj je, ukratko, sljedeći: direktor hotela Roko Prč nastoji poboljšati turistički i ekonomski položaj svog mjesta pa uvodi prvu nudističku plažu. Njegova supruga Anđa dovodi dva rođaka iz Dalmatinske zagore i zahtijeva od supruga da ih zaposli. Jedan od njih, Ikan, dopadne se lijepoj Šveđanki. Iz Čilea se u Malo misto vratio Tonči zvan Servantes, dakako, bez ikakve zarade. Pao je na vrat svojoj tetki Keki, koja i bez njega ima dovoljno problema. Servantes također doživljava neočekivanu romansu…
Kakve su škole bile nekad i kakvi su đaci prije bili? Kako navode u Art-kinu, ne postoji bolji filmski vremeplov s ovih prostora od srednjometražnog filma za djecu »Izgubljena olovka« iz 1960. godine, snimljenog pod redateljskom palicom Fedora Škubonje. Radnja filma odvija se u školi jednog zabačenog hrvatskog sela.
Nakon što jedan dječak izgubi svoju olovku, čitav razred optuži malenog Diku za krađu, a čak i učiteljica posumnja u njegovu krivnju. Diko se ne miri s novonastalom situacijom pa će dati sve od sebe da istina izađe na vidjelo. Film je 1961. godine osvojio Zlatnog lava na filmskom festivalu u Veneciji, a 1966. godine na festivalu u Cannesu proglašen je jednim od deset najboljih filmova za djecu svih vremena. Kao svjedok nekih prošlih vremena, ali i aktualan primjer univerzalnih vrijednosti, »Izgubljena olovka« obavezna je filmska lektira za sve male i velike filmoljupce. Film se prikazuje u kinu Dječje kuće 28. listopada u 18 sati.
Vrijeme je da se gledanjem ovih filmova pridružimo proslavi Svjetskog dana audiovizualne baštine.