Korak ka kazalištu za mlade

Projekt “Zajca” i “Malika”: praizvedba “Od kolijevke pa do groba…”

Kim Cuculić

Unutar vremenskog okvira od jednog školskog sata polaznici »Malika« kazališnim jezikom progovaraju o problemu preopterećenosti srednjoškolaca, prezahtjevnim nastavnim programima, nasilju, alkoholu, drogama, poremećenom sustavu vrijednosti... 



Predstava »Od kolijevke pa do groba…« prvi je projekt programa »Zajc i Malik: mladi za mlade«. Do suradnje između Kazališne radionice »Malik« i HNK Ivana pl. Zajca došlo je iz potrebe da »Malik«, koji radi profesionalno vođene predstave za djecu i mlade, stvori nužnu infrastrukturu za rad. Budući da Rijeka nema dječjeg kazališta, povezivanje s profesionalnom ustanovom prvi je korak prema riječkom kazalištu za djecu i mlade. 


Kazališna radionica »Malik« i ovoga je puta angažirala teatarske profesionalce – redatelja Marija Kovača i dramaturga Matka Botića. Projekt »Od kolijevke pa do groba…« okupio je srednjoškolce koji se bave njima bliskom temom – srednjoškolskim obrazovnim sustavom. Jedno od polazišta je istraživanje koje pokazuje da se 52 posto učenika srednjih škola u Primorsko-goranskoj županiji često osjeća umorno i iscrpljeno, ali ih čak 83 posto očekuje da će u budućnosti uspjeti u onome što im je najbitnije. 


Ubitačna statistika


Unutar vremenskog okvira od jednog školskog sata polaznici »Malika« kazališnim jezikom progovaraju o problemu preopterećenosti srednjoškolaca, prezahtjevnim nastavnim planovima i programima, nasilju, alkoholu, drogama, poremećenom sustavu vrijednosti… U uvodnom dijelu mladi glumci individualno se predstavljaju, iznoseći svoje planove za budućnost. Taj dio kreće se uglavnom u okviru stereotipa poput »željela bih biti glumica ili stjuardesa«. Možda bi u tom segmentu bilo zanimljivije čuti i nešto osobnija razmišljanja »malikovaca« ili barem izbjeći stereotipizaciju. 




U nastavku predstave, uz pomoć scenskog pokreta i ludičke zvučne kulise koju sami kreiraju, izvođači na duhovit i ironijski način ukazuju na apsurdnost nastavnih planova i programa. Poput radnika na tvorničkoj traci »malikovci« prolaze kroz školske predmete – od književnosti predstavljene gomilama knjiga iz obvezne školske lektire, preko matematike i fizike, do glazbenog, likovnog i tjelesnog odgoja. Cijelo to vrijeme jedna od glumica jednoličnim glasom čita propisani nastavni plan i program koji je prepun podataka i činjenica koje bi učenici trebali svladati. Statistike pokazuju da svaki srednjoškolac dnevno mora pročitati 113 stranica različite materije, dok instrukcije postaju pravilo, a ne izuzetak. 


Previše kazališnog vremena utrošeno je na iznošenje statističkih podataka prikupljenih u istraživanjima o srednjoškolskoj populaciji. U tom dijelu moglo bi biti manje statistike, a više osobnih iskustava mladih glumaca srednjoškolaca. 


Slika nije crno-bijela 


Predstava »Od kolijevke pa do groba…« općenito daje jedno viđenje problema, zagrebavši tek površinski na mnogo kompleksniju problematiku. U ovom tragikomičnom prikazu izostavljeno je, recimo, da ima i kreativnih profesora, a ne samo »mrtvih profesora književnosti« i da usvajanje znanja može biti i radost, a ne samo tlaka. Ima i nas koji smo upravo zbog srednjoškolskih profesora književnosti upisali studij književnosti, dok su neki »zahvaljujući« lošim profesorima zamrzili knjige. Slika nije crno-bijela. 


Glumački ansambl predstave, koji čine Roberta Barešić, Petra Matić, Arian Sejka, Bartol Barać, Leo Nenadich, Dominik Zoretić, Paola Rajnović, Nenad Tešić, Karin Stijelja, Dora Nikolla, Petra Vukić, Dorian Mataija, Sven Marin, Leo Šamanić, Lorena Galjanić, Elma Rizović, Matea Sluganović i Marija Maksimović, publika je ispratila srdačnim pljeskom. Autori likovnih rješenja su Iva Santini, Boris Sekulić i Koraljka Jukić, studenti Akademije primijenjenih umjetnosti u Rijeci pod mentorstvom Lare Badurine. Dramska pedagoginja i asistentica redatelja je Denis Kirinčić, supervizorica Magdalena Lupi Alvir, a oblikovatelj svjetla Predrag Potočnjak.