
Foto Novković
Baletni projekt okuplja sedmero umjetnica i umjetnika
povezane vijesti
ZAGREB – Praizvedba baleta »Prekinute veze« u koprodukciji Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu i Muzičkog biennalea Zagreb otvorit će 5. travnja 33. izdanje festivala Muzički biennale Zagreb. Baletni projekt okuplja sedmero umjetnica i umjetnika koji su se u tri baletne izvedbe upustili u istraživanje emocija rastanka, spajajući fragmentirane priče u jedinstven umjetnički dijalog. Nakon međunarodnoga javnog natječaja u kojem su umjetnici pozvani da pošalju nove radove na temu prekinutih veza, Balet HNK-a u Zagrebu odabrao je tri koreografa, dok je Muzički biennale Zagreb pozvao tri skladatelja/ice.
Skladatelj suvremene glazbe Ivan Končić potpisuje glazbu baleta »Flicker Out« u koreografiji dvojca Pett Clausen-Knight, prvak Baleta HNK-a u Zagrebu Takuya Sumitomo koreografirao je balet naziva »Black Puzzle – Still, I Rise« na glazbu Veronike Reutz Drobnić, »The Most Familiar Stranger« naslov je trećeg baleta poljskog skladatelja Rafala Ryterskog u koreografiji Alessandra Giaquintoa. Dirigent baleta »Black Puzzle – Still, I Rise« i »The Most Familiar Stranger« je Ivan Josip Skender.
Crpeći inspiraciju iz koncepta međunarodno prepoznatoga zagrebačkog simbola, Muzeja prekinutih veza, 33. izdanje MBZ-a svoju tematsku viziju temelji na ideji prekinutih veza i posvećuje cijelu manifestaciju istraživanju razmjera i nijansi različitih umjetničkih interpretacija tog pojma. Na mjestu prekida, u susretu, cilj je iznova pronaći prostor za pregovaranje, prilagodbu i kompromis, tri preduvjeta ne samo za umjetnost, već i svaku novu ljubav, istaknuto je u najavi.