Foto Nikola Blagojević
Sadržaj izložbe donosi zanimljivu crticu iz povijesti i simbolički obilježava početak brige o baštini, koja je u suvremenom svijetu itekako važna
povezane vijesti
U organizaciji Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka i Državnog arhiva Rijeka u prostoru Državnog arhiva otvorena je izložba »Dva cara – jedna čaša« autorica Margite Cvijetinović, Tee Perinčić i Antonelle Vlaše. Da naizgled obična čaša može postaviti temelje ideji osnivanja muzeja u Rijeci, koji će se potom izgraditi 1893. godine kao Museo civico, dokaz je upravo izložba »Dva cara – jedna čaša«.
Glavna junakinja izložbe – čaša, nalazi se u prizemlju Državnog arhiva, to jest predstavljena je na kraju izložbe po dinamici, kriterijima i uvjetima koje je diktirao sam arhivski prostor. Radi se o važnom muzejskom eksponatu koji slijedi priču dvaju posjeta iz dinastije Habsburg-Lothringen, onog Josipa II. i Franje Josipa I. Posjetitelji izložbu mogu gledati kroz nekoliko filtara, primjerice mogu primijetiti što to Arhiv i Muzej imaju u svojem fundusu; koji su to zanimljivi predmeti, a koji su vezani uz nekadašnje vladare Rijeke; zatim mogu uočiti ideje koje su potaknule na razvoj Rijeke kao slobodne luke; kako je pokrenuto cestovno povezivanje Rijeke sa zaleđem – dio jako bitan za razvoj grada čak i u današnje vrijeme; na koji su se način vladari odnosili prema razvoju grada i kako su to poticali; također se može napravi presjek između današnjih predsjednika države, vlade i njihovim razlozima za posjet nekog mjesta naspram razlozima dolaska u Rijeku prijestolonasljednika i budućega cara Josipa II. Poznato je da je bio skroman i nimalo sklon blještavilu, za razliku od cara Franje Josipa I. za čija su tri posjeta Rijeci napravljeni novi slavoluci. Budući posjetitelji također mogu promisliti o tome na koji se pak način dočekuju današnji bitni ljudi na vlasti. Izložba nudi pregršt ideja, dala nam je misliti kustosica Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka, Tea Perinčić.
Otvorenju izložbe prisustvovali su broji posjetitelji, među kojima i ravnatelj Državnog arhiva u Rijeci prof. Markus Leideck te ravnateljica Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Tamara Mataija.

Foto Nikola Blagojević
– Ovo je naša druga izložba ove godine, nakon »Od nacrta do prvih predstava« – izložbe posvećene HNK-u Ivana pl. Zajca. Naslov izložbe koju danas otvaramo je »Dva cara – jedna čaša«, te obilježavamo važan trenutak prije 250 godina kada je budući car Josip II. posjetio Rijeku. Kad bi vladar ili prijestolonasljednik posjetio jednu općinu ili grad, uslijedio bi svečani trenutak, no danas nije u prvom planu obilježavanje davnog dolaska jednog habsburškog vladara u Rijeku, nego činjenica da je iza sebe ostavio jednu čašu, za koju će biti značajan i posjet cara Franja Josipa I. sto godina kasnije, rekao je Leideck i uputio velike zahvale autoricama.
– Sadržaj izložbe donosi jednu zanimljivu crticu iz povijesti i simbolički obilježava početak brige o baštini, koja je u suvremenom svijetu globalizacije, kada svi tražimo korijene itekako važna. Nadam se da će svatko od posjetitelja pronaći vlastiti komad na izložbi s kojim će se moći intimno povezati, poručila je Mataija.
Postav izložbe priča o Josipu II. i Franji Josipu te njihovoj ulozi u osnivanju prvog muzeja u Rijeci. Naposljetku, posjetiteljima ne ostaje ništa drugo doli uputiti se u Državni arhiv Rijeka te provjeriti – gdje je čaša?
Izložba je otvorena do 31. siječnja 2026. godine.