RASPRAVA

Zastupnik Mišić javno pozvao na uklanjanje nepoćudnih spomenika – čekićem. Pitali smo DP je li im to službeni stav

Dražen Ciglenečki

Photo: Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Photo: Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Domovinski pokret tvrdi da je njihov saborski zastupnik revoltiran dugogodišnjim nečinjenjem



Dužnosnici Domovinskog pokreta predali su u Šibensko-kninskoj županiji zahtjev za rušenje dva nadgrobna spomenika kojima se, prema njihovom mišljenju, veliča srpska agresija na Hrvatsku. Istovremeno jedan od njih, saborski zastupnik Predrag Mišić, nezadovoljan sporošću tog zakonskog postupka upućuje da uzmu stvari u svoje ruke.


On je s predsjednikom DP-a Šibensko-kninske županije Borisom Solomunom novinarima predstavio inicijativu za micanje dva nadgrobna spomenika u selu Žagrović pokraj Knina, o kojoj će odlučivati nadležan županijski odjel. Potom je na Facebooku prenio objavu svog kolege u kojoj se navodi da su njih dvojica u uredu HDZ-ovog župana Paška Rakića predali pismo kojim su zatražili »pokretanje procedure o uklanjanju neprimjerenih i uvredljivih nadgrobnih spomenika u našoj županiji koji vrijeđaju vrijednosti Domovinskog rata«.


»Ne dirajte nam mrtve«


– Nakon toga smo održali press konferenciju na kojoj smo govorili smo i o »službenoj zastavi pravoslavne crkve« te puštanju četničkih uvredljivih pjesama s tornjeva pravoslavnih crkava ovdje! Što se zastave tiče, isticanje iste u dvorištu crkve, a koje nije eksteritorijalno, nije primjereno. Inzistirat ćemo na tome i utjecati da se to promijeni, napisao je Solomun, a prenio Mišić.




Ispod te objave razvila se živa rasprava. Puno je pohvala akciji DP-a, a javio se onda i pravoslavni đakon SPC Ilija Ćalina, koji je prošle godine sudjelovao u proslavi obljetnice Oluje u Kninu.


– Ne dirajte nam mrtve! Svatko tko je umro za svoju ideju, iskreno je vjerovao u nju i dio je prošlosti. Samo diktatorski režimi brišu prošlost. Po meni ni ustaši, ako je poginuo za svoju ideju, nema tko dirati nadgrobni spomenik. Nije kršćanski ni demokratski igrati se s vatrom. Valjda nekog svrbi mir, napisao je Ćalina. Nisu ni svi Hrvati oduševljeni aktivnostima Domovinskog pokreta, ali oni zbog toga što smatraju da se, kada su u pitanju nepoćudni nadgrobni spomenici, nema što čekati. – Kakva k…a pisma županu i ostalim govnima vladajućim, ne vladajućim. Ta obilježja nemaju što tražiti na teritoriju cijele države Hrvatske, jednostavno nemaju što tražiti i točka, poručio je Mišiću jedan komentator. Saborski zastupnik mu je i odgovorio: Čekić u ruke i deri. Na to mu je dotični uzvratio – jašta.


Nešto kasnije je bilo još skeptika koji su izražavali sumnju da se sve ovo može riješiti putem propisanim Zakonom o grobljima, a Mišić je za jednog od njih imao spreman identičan odgovor: Ako ti se ne sviđa, ajde idi čekićem.


Izraz revolta


Zanimalo nas je je li službeni stav Domovinskog pokreta da je protiv nadgrobnog spomenika na kojem je pokojnik u uniformi JNA dopušten i čekić. Nije.


– Domovinski pokret je pri ulasku u vladajuću koaliciju inzistirao na zakonskom rješenju dugo zanemarivanog problema spomenika koji slave agresiju na Republiku Hrvatsku, upravo zato što ne želimo da građani uzimaju pravdu u svoje ruke. Razumijemo dugogodišnju frustraciju i osjećaj nepravde, ali namjera je DP-a da sporne spomenike uklone nadležne institucije sukladno jasno propisanoj zakonskoj proceduri, ističu u stranci koja je HDZ-ov koalicijski partner. Kako onda shvatiti Mišićeve sugestije frustriranim građanima?


– Komentar zastupnika Mišića, hrvatskog branitelja i logoraša srpske nacionalnosti, na društvenoj mreži Facebook doživljavamo upravo kao izraz revolta dugogodišnjim nečinjenjem, a svoje članove i simpatizere pozivamo da sukladno zakonu za koji se upravo DP izborio nastave prijavljivati sve agresorske spomenike i da vjeruju u rad nadležnih institucija, rekli su nam u Domovinskom pokretu.


Nedvojbeno drukčiji zastupnik


Predrag Mišić je saborski zastupnik koji je nedvojbeno drukčiji od drugih. Riječ je o Srbinu, rođenom Vinkovčaninu koji se 1991. odlučio za hrvatsku stranu i uključio u obranu Vukovara. Ne taji da mu je brat u tom razdoblju bio »pripadnik okupatorske vojske« i naglašava da mu to nikad nije oprostio. Mišić zastupa tvrde hrvatske nacionalne ideje i iznimno je kritičan prema djelovanju Milorada Pupovca i SDSS-a. Tijekom prošlogodišnjih pregovora o sastavljanju Vlade bilo je želja Domovinskog pokreta za poziciju ministra hrvatskih branitelja, ali HDZ je odbio predati taj resor. Mišić nije član stranke, nego je kao nezavisni bio kandidat na listi DP-a u IX. izbornoj jedinici, a u Sabor je ušao umjesto Ivana Šipića i to nakon što je DP napustio mlađahni Ive Ćaleta-Car, izvorna ministrova zamjena.


U parlamentarnim raspravama uglavnom se drži međunacionalnih i ratnih tema. Mišić je i predsjednik udruge Hrvatski pravoslavni centar, kojoj je temeljni cilj osnivanje i priznanje Hrvatske pravoslavne crkve.