ODLUKA VLADE

Za hitnu sanaciju posljedica nevremena država izdvaja 20 milijuna eura, sredstva dijeli osam županija

Hina

Snimio Vedran KARUZA

Snimio Vedran KARUZA

Jedinice lokalne samouprave dužne su sredstva utrošiti u roku od godine dana od primitka



ZAGREB – Vlada je u četvrtak odobrila 20 milijuna eura za hitnu sanaciju posljedica prošlotjednog nevremena.


Prema Rješenju o odobrenju sredstava na teret Proračunske zalihe Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2023. godinu, odobrava se ukupan iznos od 20 milijuna eura za hitnu sanaciju štete na stambenim objektima nužnima za život, nastale uslijed jakog olujnog nevremena od 19. i 21. srpnja.


Ministar financija Marko Primorac rekao je da se radi o novcu prvenstveno namijenjenom za hitnu sanaciju objekata u kojima se živi, a premijer Andrej Plenković istaknuo je da je riječ o tek inicijalnim sredstvima pomoći.




Brodsko-posavska županija dobit će 3,2 milijuna eura, Karlovačka 1,3 milijuna, Krapinsko-zagorska 161,4 tisuće eura, Osječko-baranjska 376,6 tisuća, Požeško-slavonska 2,9 milijuna, Sisačko-moslavačka 252,8 tisuća, Vukovarsko-srijemska 7,2 milijuna i Zagrebačka županija 4,5 milijuna eura.


Županije se zadužuju da kao primatelji sredstava, utvrde kriterije za raspodjelu stradalim jedinicama lokalne samouprave, a odobreni iznos županijama isplatit će se jednokratno po utvrđivanju tih kriterija. Jedinice lokalne samouprave dužne su sredstva utrošiti u roku od godine dana od primitka.


Prošlotjedno nevrijeme ostavilo je velike štete u poljoprivredi i šumarstvu, posebno u Vukovarsko-srijemskoj, Osječko-baranjskoj i Brodsko-posavskoj županiji, a samo u šumama stradalo je oko 1,4 milijuna kubika drvne mase, rekla je na sjednici vlade ministrica poljoprivrede Marija Vučković.


Prve procjene govore o 1,38 milijuna kubika drvne mase u zahvaćene vjetrolomom, od čega su najveće štete u Vukovarsko srijemskoj županiji – 856 tisuća kubika, rekla je ministrica Vučković.


Slijede šume u novogradiškom području s 246 tisuća kubika i bjelovarskom 106 tisuća, a preostale se odnose na područja koja pokrivaju podružnice Hrvatskih šuma u Zagrebu, Senju, Požegi, Gospiću, Osijeku, Buzetu i Koprivnici.


Hrvatske šume su prema njezinim riječima na sanaciji posljedica nevremena angažirale 270 ljudi.


Ministarstvo je, kako je rekla, zbog šteta na poljoprivrednim nasadima i objektima angažiralo 71 savjetnika iz Uprave za stručnu podršku. Njihova zadaća je pomoći lokalnim povjerenstvima u preliminarnim procjenama šteta te savjetovati poljoprivrednike u mogućnostima prijave na natječaje za sredstva za obnovu i sl.


Podsjetila je da je vlada prošli tjedan donijela program pomoći vrijedan 10 milijuna eura, a u javnom savjetovanju je natječaj za obnovu uništenih i oštećenim poljoprivrednih gospodarstava.


Što se tiče situacije s afričkom svinjskom kugom, rekla je da je ta bolest od prve registrirane pojave 26. lipnja, potvrđena na područjima 13 jedinica lokalne samouprave, od kojih je 11 u Vukovarsko-srijemskoj županiji, a dvije u Brodsko-posavskoj. Provode se propisane mjere, a svinjogojcima koji su morali usmrtiti životinje trošak će biti nadoknađen, rekla je.