
snimio GOJKO MITIC
Na radnom mjestu gdje se pruža zdravstvena zaštita više ne može biti zaposlena osoba protiv koje je pokrenut kazneni postupak ili je pravomoćno osuđena za neko od kaznenih djela protiv spolne slobode
povezane vijesti
Liječnici koji se ogriješe o kazneni zakon djelima protiv spolne slobode ubuduće više neće moći nesmetano nastaviti raditi na svom radnom mjestu, kao što je to bilo u slučaju s ginekologom u osječkom KBC-u, koji je uredno ostao raditi u toj bolnici nakon što je nepravomoćno osuđen za silovanje pacijentice. Izmjenama Zakona o zdravstvenoj zaštiti koje je Ministarstvo zdravstva uputilo u e-savjetovanje propisuje se, naime, obveza poslodavca da u takvom slučaju pokrene mjere suspenzije i otkaza ugovora o radu.
Stroži uvjeti za privatnu praksu
U spomenutom slučaju, koji je lani potresao javnost, ginekolog je unatoč nepravomoćnoj sudskoj presudi kojom mu je izrečena zatvorska kazna u trajanju od četiri godine i dalje pregledavao pacijentice u KBC-u Osijek. Bolnička uprava reagirala je tek nakon što su se još neke pacijentice požalile na njegovo neprimjereno ponašanje tijekom pregleda, ali je liječnik i dalje ostao raditi sve dok pod pritiskom javnosti nije pokrenut disciplinski postupak i bolnicu posjetila inspekcija Ministarstva zdravstva. Bolnička se uprava čitavo to vrijeme pozivala na to da nema zakonske osnove za poduzimanje mjera protiv osuđenog ginekologa, na što se nakon ovih zakonskih izmjena poslodavac više neće moći pozivati.

Osijek, 17. 01. 2025, KBC Osijek, Zapadni ulaz u KBC, zgrada ginekologije.
snimio GOJKO MITIC
Izmjenama Zakona o zdravstvenoj zaštiti propisuje se striktna obveza poslodavca u vezi udaljavanja radnika od obavljanja poslova u slučaju da je protiv njega pokrenut postupak zbog kaznenih djela protiv spolne slobode i kaznenih djela spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta. Suspenzija takvog djelatnika s radnog mjesta traje do obustave kaznenog postupka ili najduže do pravomoćnosti sudske presude. U slučaju da radnik bude pravomoćno osuđen za neko od navedenih kaznenih djela, poslodavac mora otkazati radniku ugovor o radu.
Uz to se postrožavaju uvjeti za obavljanje privatne prakse u ordinaciji, odnosno uvjeti za zapošljavanje u zdravstvenoj djelatnosti, te na takvom radnom mjestu gdje pruža zdravstvenu zaštitu te sudjeluje u dijagnostičkim i terapijskim postupcima, više ne može biti zaposlen zdravstveni radnik u slučaju da je protiv njega pokrenut kazneni postupak ili je pravomoćno osuđen za neko od kaznenih djela protiv spolne slobode i kaznenih djela spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta.
Udruge za oštriju kaznu
Suspendirani radnik ima pravo na naknadu plaće u iznosu od 60 posto, a ako uzdržava obitelj, ima pravo na 80 posto posljednje isplaćene osnovne plaće za puni mjesec redovitog rada. U slučaju pravomoćnosti presude, slijedi izvanredni otkaz ugovora o radu, i to u roku od 15 dana od dana saznanja za pravomoćnu osudu. U slučaju isteka tog roka, poslodavac djelatniku daje redoviti otkaz ugovora o radu zbog skrivljenog ponašanja radnika, bez obveze rada tijekom otkaznog roka. U slučaju da dođe do obustave kaznenog postupka zbog ovakvih kaznenih djela, ili do pravomoćne presude kojom se proglašava oslobođenim odgovornosti, poslodavac će radniku isplatiti obustavljeni dio naknade plaće od prvog dana suspenzije, stoji u izmjenama Zakona o zdravstvenoj zaštiti.
U udrugama koje su burno reagirale na činjenicu da liječnik osuđen za silovanje i dalje radi s pacijenticama, što je potpuno neprihvatljivo, zadovoljni su s ovakvom izmjenom zakona, ali ne u potpunosti. Jasna Karačić iz Hrvatske udruge za promicanje prava pacijenata smatra kako je to nedovoljno te da se Hrvatska liječnička komora u svojim aktima treba pobrinuti da se u ovakvim slučajevima liječniku privremeno ili trajno oduzme licenca za rad.
I u Udruzi PaRiter zalažu se za oduzimanje licence, a ne samo otkaz liječnicima osuđenima za silovanje.
– Treba ih spriječiti da ikad više dođu u doticaj s pacijentima ako su u stanju počiniti takvo kazneno djelo, veli Marija Trcol iz te udruge, te dodaje da u zdravstvenom sustavu stvari najčešće prolaze ispod radara pa bi mu trebao dobar sustavni nadzor.
Licencu odmah suspendirati
– Za ovakav rasplet osječkog slučaja zaslužna je javnost i organizacije koje su se uključile u senzibilizaciju teme i ukazivanje na problem da se u Hrvatskoj nakon počinjenog silovanja u zdravstvu i dalje može raditi. Međutim, tu je i Hrvatska liječnička komora morala postupati oduzimanjem licence, ili barem privremenom suspenzijom dok se ne utvrde okolnosti tih događaja, komentira Jasna Karačić.
Čim postoji takva optužba, dodaje, licenca se mora suspendirati sve dok se ne utvrde činjenice, a onda je vratiti ili trajno oduzeti. U protivnom, liječnik ovdje može dobiti zabranu rada, a onda otići u Sloveniju i zaposliti se tamo u bolnici bez obzira na to što je počinio. Ključno je, smatra Karačić, da se izubi pravo na rad nakon počinjenja takvog djela.