Prepoznajte ugriz

Vrijeme je za piknike i izlete u planine! Ali, čuvajte se “neugodnih susreta”

Šarlota Brnčić

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Poskoci predstavljaju opasnost na koju treba obratiti posebnu pozornost



U planinama, ali i na brdima, iako vrlo rijetko, može se dogoditi da vas ugrize poskok. Međutim, pridržavanje nekih jednostavnih zdravorazumskih pravila omogućuje smanjenje opasnosti na minimum.


Prije svega tijekom izleta bitno je nositi visoke cipele, debele čarape i duge hlače (ljeti se također preporučuju od lagane tkanine), hodati stvarajući puno buke, npr. sa štapom, paziti gdje stavljate ruke jer su poskoci među lišćem i ispod kamenja.


Također, uvijek provjerite gdje sjedite i izbjegavajte ostavljati džempere na tlu.


Ugriz zmija: kako ga prepoznati




Ugriz se prepoznaje po dva duboka traga udaljena 6-8 milimetara koji nastavljaju stvarati seroznost.


Na težinu ugriza poskoka utječu različiti čimbenici: mjesto ugriza, prisutnost patogenih klica, težina i tjelesna površina ugrizene osobe i dob.


Otrov


Poskok ne unosi uvijek otrov, a u najmanje 30% slučajeva njegov ugriz je “suh” i ubrizgana doza ne uzrokuje uvijek ozbiljne i u svakom slučaju gotovo nikada smrtonosne simptome.


Prisutnost otrova, međutim, proizvodi lokalne znakove i simptome koji se pojavljuju unutar nekoliko minuta.


Ugriz: simptomi


U roku od nekoliko minuta, evo neposrednih simptoma: oteklina, eritem ili crvenilo, lokalna bol i modrice.


Sistemski simptomi, s druge strane, mogu početi nakon nekoliko sati, ali obično se potpuno manifestiraju unutar 24 sata od ugriza i mogu biti: mučnina, povraćanje, proljev, grčevi u trbuhu, bolovi u mišićima ili zglobovima, pad krvnog tlaka, osjećaj vrtoglavice i poremećaja živčanog sustava.


Što učiniti


U slučaju potvrđenog ugriza poskoka ili čak sumnje na njega, prvo se treba javiti na broj 112, kako bi se pacijenta prevezlo u bolnicu.


U međuvremenu, sve prstenje i narukvice morate ukloniti prije nego što oteklina zahvaćenog područja otežava uklanjanje.


Čak i ako je teško, morate ostati mirni jer stanje uznemirenosti uzrokuje ubrzanje otkucaja srca i stoga se otrov brže širi.


Dok čekate pomoć, ranu treba temeljito isprati vodikovim peroksidom, kalijevim permanganatom ili običnom vodom.


Ova operacija pogoduje djelomičnom uklanjanju otrova, koji je topiv u vodi.


Međutim, treba izbjegavati dezinfekciju alkoholom ili alkoholnim sredstvima jer otrov poskoka u dodiru s alkoholom može dovesti do stvaranja otrovnih spojeva.


Vrlo je korisno zaviti cijeli zahvaćeni ud gazom (uključujući i područje ispod ugriza), primjenom priličnog pritiska i, po mogućnosti, imobilizirati ud udlagom.


Što ne raditi


Osnovno je izbjegavati improvizirane “uradi sam”, na primjer rezanje rane, sisanje otrova, stezanje uda remenom i tako dalje.


Riječ je o intervencijama koje su, ako ih provode nestručnjaci, neučinkovite ili čak štetne te pogoduju širenju otrova.


Čak ni poznati serum protiv zmija ne treba uzeti u obzir: to je lijek koji smije koristiti samo stručno medicinsko osoblje.