SJEDNICA VLADE

Vlada usvojila akcijski plan za administrativno rasterećenje gospodarstva od 364 milijuna eura

Hina

Foto Davor Kovačević

Foto Davor Kovačević

Ministar gospodarstva i održivog razvoja Damir Habijan je podsjetio da je krajem prošle godine usvojen akcijski plan koji se odnosio na smanjenje parafiskalnih i neporeznih davanja, a bila je riječ o 67 mjera i ukupno rasterećenje od 137,7 milijuna eura



Vlada je na sjednici u četvrtak usvojila akcijski plan za administrativno rasterećenje gospodarstva za 2024. i 2025. godinu, a putem 103 mjere iz tog plana gospodarstvo bi trebalo biti rasterećeno za obveze ukupno vrijedne 364 milijuna eura.


Ministar gospodarstva i održivog razvoja Damir Habijan je podsjetio da je krajem prošle godine usvojen akcijski plan koji se odnosio na smanjenje parafiskalnih i neporeznih davanja, a bila je riječ o 67 mjera i ukupno rasterećenje od 137,7 milijuna eura.


Danas je pak vlada donijela akcijski plan za administrativno rasterećenje gospodarstva za 2024. i 2025. godinu, a to je, kako je rekao, jedna od obveza koje je Hrvatske preuzela u okviru Nacionalnog plana oporavka i otpornosti za razdoblje 2021. do 2026. godine.




“Akcijski plan za 2024. i 2025. je usmjeren na područja od posebnog značaja za gospodarstvo, poput porezne politike, turizma, mirovinskog sustava, poljoprivrede i prometa te je u financijskom smislu veći od sva četiri akcijska plana zajedno – riječ je o 103 mjere koje su predviđene i kojima će se ostvariti rasterećenje gospodarstva od 364,09 milijuna eura”, istaknuo je Habijan.


To nije, kako je rekao, prvi akcijski plan kada se govori o administrativnom rasterećenju – prvi je donesen 2017., nakon toga još 2018., 2019. i 2020. godine, na temelju kojih je provedeno 390 mjera i ukupno financijsko rasterećenje od 252,8 milijuna eura.



Vlada je u četvrtak usvojila uredbu o poticanju ulaganja u sektoru turizma koja je sektorski specifičan program potpora i koju u vladi ocjenjuju najznačajnijim instrumentom poticanja investicija u turizmu.
Predstavljajući uredbu, ministrica turizma i sporta Nikolina Brnjac podsjetila je na novi Zakon o turizmu, koji je stupio na snagu 1. siječnja i kojim se uz ostalo proširuje i unapređuje regulatorni okvir za poticanje ulaganja.


“Uredba je u cijelosti usklađena s odredbama Opće uredbe o skupnom izuzeću (GBER), njome se definiraju uvjeti spojivosti državnih potpora iz članaka Zakona o turizmu s pravilima o dodjeli državnih potpora za ulaganja, i u skladu je i sa Zakonom o državnim potporama”, rekla je ministrica.
Naglasila je i da su potpore, koje se u skladu sa Zakonom o turizmu i novom uredbom mogu dodijeliti, namijenjene ostvarenju strateških ciljeva iz Strategije razvoja održivog turizma do 2030., a osim uvjeta spojivosti s pravilima o državnim potporama, uredba uređuje i način dodjele potpora na temelju kriterija za dodjelu predviđenih u Zakonu o turizmu.


Potpore će se dodjeljivati velikim, mikro, malim i srednjim poduzećima u ekosustavu turizma, što uključuje smještaj, pripremu i usluživanje hrane i pića, putničke agencije i touroperatore i sportske, zabavne i rekreacijske djelatnosti, te prvi puta i marine i čarter flotu u smislu njihova ozelenjivanja i zaštite okoliša.


Očekuje se da će ulaganja koja će se poticati donijeti veću diversifikacijom turističke ponude, produljenje turističke sezone, održivo poslovanje i veću kvalitetu turističke ponude, dodala je.


“Potpore se dodjeljuju u obliku umanjenja stope poreza na dobit za projekte definirane ovom uredbom te za aktiviranje neaktivne imovine u obliku umanjenja naknade za raspolaganje neaktivnom imovinom u vlasništvu RH”, objasnila je Brnjac.
Time se nastavlja i dinamika ulaganja u sektor turizma, koja su nakon pandemije dobila novi zamah kroz NPOO, a sredstva za provedbu uredbe planirana su u obliku poreznih olakšica i oslobađanja plaćanja naknada za raspolaganje imovinom u vlasništvu RH, zaključila je ministrica.