Prošli petak je ruski šef diplomacije Sergej Lavrov odbacio zamisao da Vatikan bude iduća lokacija pregovora, rekavši da je za samu Svetu Stolicu neugodno biti domaćinom većinski pravoslavnim zemljama.


“No, zamislite Vatikan kao lokaciju pregovora. Bilo bi malo neprikladno da pravoslavne zemlje koriste katoličku platformu radi rasprave o uklanjanju temeljnih uzroka sukoba. Mislim da ne bi bilo veoma ugodno za sam Vatikan da bude domaćin delegacijama iz dviju pravoslavnih zemalja u ovim okolnostima”, rekao je Lavrov.




Vatikanski državni tajnik Pietro Parolin danas je, međutim, ponovio ponudu novoga pape o održavanju sastanaka između zaraćenih strana na “neutralnoj i zaštićenoj lokaciji”.


Istovremeno, kako javlja talijanska agencija ANSA, kardinal Parolin je dao do znanja da se Vatikan nužno ne vidi kao posrednika u pregovorima te da medijaciju “moraju zatražiti obje strane”.


Parolin dodaje da se raspravlja i o drugim lokacijama za održavanje pregovora, poput Ženeve.


“Nije važno gdje će se pregovori, za koje se svi nadamo da će do njih doći, održati. Ono što je uistinu važno je da ti pregovori konačno počnu jer je hitno da se taj rat zaustavi”, rekao je Parolin.


Za sada nikakav datum nije određen za nastavak razgovora, iako se nagađa o sastanku u Vatikanu sredinom lipnja.


Tijekom rata, koji traje već više od tri godine, Sveta Stolica pod papom Franjom je više puta pokušala posredovati, ali bezuspješno.


Štoviše, u ožujku 2024. Ukrajina je, nakon što je papa Franje pozvao Ukrajinu da pokaže “hrabrost bijele zastave” i pregovara o prekidu rata s Rusijom, odbrusila Vatikanu da obrati posebnu pozornost na svoju ulogu u Drugom svjetskom ratu.


Papa je sporne riječi izgovorio u intervjuu u kojem je kazao da, kada strani u sukobu ne ide dobro, “treba imati hrabrosti pregovarati”, na što mu je ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmitro Kuleba na X-u odgovorio da snažna osoba u bilo kojem sporu “stoji na strani dobra, a ne da ih pokušava staviti na istu osnovu i nazvati to ‘pregovorima'”.


Kuleba je također ukazao na navode da papa Pio XII. nije poduzeo ništa protiv nacističke tiranije u Drugom svjetskom ratu. “Istodobno, kad je riječ o bijeloj zastavi, znamo tu vatikansku strategiju iz prve polovice 20. stoljeća”, napisao je.


“Pozivam (Vatikan) da izbjegne ponavljanje pogrešaka iz prošlosti i da podrži Ukrajinu i njezin narod u njihovoj pravednoj borbi za svoje živote.”


Ukrajinsko ministarstvo vanjskih poslova pozvalo je tada papinskog nuncija na razgovor da izrazi “razočaranje” zbog izjava pape Franje.