Isporuka

Ukrajini stiže najmoćnije oružje: Može li američki MLRS preokrenuti stanje na bojištu?

Portal Novi list

Foto Senior Airman Beaux Hebert, U.S. Air Force

Foto Senior Airman Beaux Hebert, U.S. Air Force

Ukrajina će dobiti višeraketne sustave dugog dometa kako bi obranila svoje gradove od vrlo brutalnog ruskog topništva.



Čini se da je američka vlada blizu slanja višeraketnog sustava dugog dometa (MLRS) u Ukrajinu, javlja BBC.


Predsjednik Volodimir Zelenski i drugi ukrajinski dužnosnici pozvali su na isporuku MLRS-a, kako bi se mogli suprostaviti žestokim ruskim bombardiranjima, koje redom uništava sela i gradove u istočnoj regiji Donbasa.


Rusi se hvale uništavanjem gradova


Proteklih dana Rusi su se sami hvalili kako njihovi TOS-1 višeraketni sustavi, s termobaričnim municijama, uništavaju ukrajinska naselja.



Ovo zastrašujuće oružje stvara vatrene kugle, ogroman udarni val i vakuum dok usisava sav okolni kisik.


Eksplozivni val može trajati znatno dulje od konvencionalnog eksploziva i sposoban je dezintegrirati ljudska tijela.


Koristi se za uništavanje obrambenih položaja, ili u slučaju ruske vojske stambenih zgrada i civilne infrastrukture.


Što nudi američki MLRS


No, domet mu je do 10 kilometara, a Ukrajinci računaju da bi se s američkim MLRS sustavima, koji imaju višestruko veći domet, konačno mogli obraniti od neprestanih ruskih bombardiranja.



Rusija danonoćno nastavlja napadati Severodonjeck i druge dijelove Donbasa raketama, tenkovima i zračnim napadima.


Kijevske snage već koriste haubice M777 isporučene iz SAD-a, koje imaju domet od oko 25 km. No, MLRS bi omogućio Ukrajini da dosegne ciljeve mnogo dalje od toga.


Baterija M270 MLRS može ispaliti niz streljiva, a najnaprednije mogu pogoditi ciljeve udaljene do 300 kilometara. Međutim, može ispaliti i rakete kraćeg dometa s dometom od oko 70 kilometara.


Amerikanci mogu poslati i sustav M142 HIMARS, što je u osnovi M270 postavljen na kamionsku sašiju, za razliku od gusjenica.


HIMARS također raspolaže lanserom za ispaljivanje 6 raketa, za razliku od M270 koji raspolaže s dva lansera, s ukupno 12 raketa.


Obrana od brutalnog ruskog topništva


Ograničavanje Ukrajine na rakete manjeg dometa mogao bi biti način za SAD da izbjegne eskalaciju sukoba na područje same Rusije, a da pritom značajno poboljša ukrajinski arsenal.



Visoki američki dužnosnik kojeg citira Washington Post rekao je da je Bijela kuća zadovoljna što Ukrajini daje MLRS, ali će uskratiti oružje najvećeg dometa kompatibilno sa sustavom.


Postoji zabrinutost da bi Ukrajina mogla upotrijebiti sustav za pogađanje ciljeva unutar Rusije, a takva bi akcija riskirala uvlačenje SAD-a i njihovih NATO saveznika u izravan sukob s Moskvom.


Velika Britanija također ima MLRS.


Premijer Boris Johnson rekao je da bi Ukrajina trebala dobiti rakete “kako bi se obranila od ovog vrlo brutalnog ruskog topništva”, ali nije rekao da će ih Velika Britanija opskrbiti.


Rusija nastavlja prijetiti Zapadu


SAD su koristile MLRS za uništavanje glavnih iračkih ciljeva u Zaljevskom ratu 1990.-91. i 2003. godine.


Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov optužio je Zapad da “pumpa ukrajinske nacionaliste oružjem”.


https://youtu.be/LJ5lsq13_g0


Kazao je da Zapad “vodi proxy rat” protiv Rusije, što bi, kako je upozorio, značilo “neizbježnu eskalaciju”.


Jedna je to u nizu ruskih prijetnji sličnog sadržaja još od početka rata i prvih pošiljki zapadnog oružja Ukrajini.


Prošlog tjedna, voditelj na ruskoj državnoj televiziji rekao je da će SAD prijeći “crvenu liniju” isporukom MLRS-a Ukrajini, i da će se to smatrati pokušajem da se “isprovocira vrlo oštar odgovor Rusije”.


Savjetnik ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, Mihajlo Podoljak, najavio je da bi Ukrajina uskoro trebala dobiti američke MLRS, poručivši da će se raditi o dosad najmoćnijem oružju koje je Ukrajina dobila od Zapada.


Podoljak je rekao da Rusija histerično reagira na najave da će SAD poslati Ukrajini moderne MLRS-ove pa dodao da je to jedan od najvećih strahova Moskve.


Danska poslala Harpoone


Kao dodatni potez za obranu ključne ukrajinske crnomorske luke – Odesse – Danska je isporučila protubrodske krstareće rakete Harpoon, s dometom od oko 130 kilometara.


https://youtu.be/utyZUJrTnaM


Ukrajina ih može rasporediti uz vlastite rakete Neptun, zaslužne za potopanje ruske vodeće krstarice Moskva prošlog mjeseca.


Ruske rakete dugog dometa pogodile su željezničke objekte, skladišta nafte i drugu infrastrukturu u zapadnoj Ukrajini – što se smatra pokušajem Moskve da se osujeti isporuke oružja Zapadu.


Ruski divovski bacač plamena


U međuvremenu, izvještava se da je Rusija ispalila svoj najnoviji višestruki raketni sustav na ukrajinske ciljeve u području Harkova – oružje opisano kao divovski bacač plamena.



O njegovoj upotrebi izvijestila je novinska agencija Tass, citirajući ruskog sigurnosnog dužnosnika.


TOS-2 Tosochka je termobarično oružje gorivo-zrak: stvara ogromnu eksploziju paljenjem oblaka plina pri udaru, uskraćujući svima u području kisik.


Rusija je također nanijela veliku štetu ukrajinskim gradovima koristeći krstareće rakete dugog dometa, od kojih su neke ispaljene s ratnih brodova.