PLAN

Ukidaju se robovlasnički ugovori mladih liječnika. Više neće morati plaćati penale za raskid ugovora

Ljerka Bratonja Martinović

SNIMIO SERGEJ DRECHSLER

SNIMIO SERGEJ DRECHSLER

Prema novom rješenju, liječnici koji odrađuju specijalizaciju neće morati plaćati penale za raskid ugovora s određenom zdravstvenom ustanovom, već će morati podmiriti samo fiksni trošak mentorstva i edukacije



Najkasnije do 15. prosinca u saborsku će proceduru ući izmjene Zakona o zdravstvenoj zaštiti, kojima će se ukinuti tzv. robovlasnički ugovori koji i danas opterećuju oko 1.200 mladih liječnika. Najavio je to jučer Tomislav Dulibić, državni tajnik u Ministarstvu zdravstva, ističući da to znači ispunjenje obećanja mladim liječnicima koji su pred godinu dana na velikom prosvjedu tražili rješavanje tog problema.


– Mladi liječnici imaju političku podršku za rješavanje tog problema koji se vuče više od 30 godina. Na nizu sastanaka s Hrvatskom liječničkom komorom i Inicijativom mladih liječnika usuglasili smo zakonske izmjene koje će se odnositi na sve buduće specijalizacije, ali i na 1.200 liječnika koji već imaju ugovore o specijalizaciji, kazao je Dulibić. Novo će zakonsko rješenje biti takvo da u zakonu neće biti određena proračunska osnovica po kojoj mladi liječnici koji odrađuju specijalizaciju neće morati plaćati penale za raskid ugovora s određenom zdravstvenom ustanovom, već će morati podmiriti samo fiksni trošak mentorstva i edukacije.


Retroaktivna primjena


U Ministarstvu zdravstva pribavili su, objasnio je državni tajnik, mišljenje Vladinog Ureda za zakonodavstvo u pogledu retroaktivne primjene novih zakonskih odredbi, a konzultirali su se, kaže, i s brojnim ustavnopravnim stručnjacima i sucima Ustavnog suda s ciljem da pronađu kvalitetno rješenje za mlade liječnike koje danas-sutra neće stvarati nove probleme.




U Inicijativi mladih liječnika nemaju primjedbe na rješenje koje je iznjedreno u Ministarstvu zdravstva, ali su nezadovoljni dinamikom kojom se njihovi zahtjevi rješavaju.


– Ministarstvo ne čini ništa, iako je Ustavni sud jasno kazao da obveza vraćanja bruto plaća u slučaju prekida radnog odnosa prije isteka ugovorne obveze vezane uz specijalizaciju predstavlja kršenje ustavnog prava radnika na zaradu. Zbog toga razgovaramo o mogućim potezima, kazao je jučer Marin Smilović, voditelj Inicijative mladih liječnika. Nezadovoljni su i u Hrvatskom liječničkom sindikatu (HLS), čija je predsjednica izjavila kako su i dalje na stolu »sve opcije«.


Državni tajnik Dulibić pak ponavlja kako je HLS dobio reprezentativnost, zatim su uredbom o koeficijentima značajno povećane plaće liječnika i drugih djelatnika u zdravstvenom sustavu, a sad se, poručuje, priprema nova uredba koja će donijeti novo značajno povećanje plaća.


Najave štrajka


Plan i program mjera zdravstvene zaštite 2023. – 2026. prema Dulibićevim bi riječima do kraja tjedna trebao biti objavljen u Narodnim novinama, a u njemu su utvrđeni novi vremensko-kadrovski normativi, koje su također tražili mladi liječnici. Radi se, dodaje, i na donošenju zakona o radno-pravnom statusu liječnika, no tim se zakonom neće rješavati liječničke plaće, jer su one predmet Zakona o plaćama u državnoj i javnoj službi, koji je također u pripremi.


Po Dulibićevim saznanjima, mladi liječnici nisu nezadovoljni predloženim rješenjima, već dinamikom ispunjavanja svojih zahtjeva. Državni tajnik ističe da tu ne postoje zakonske osnove za štrajk u zdravstvu, kakav je zadnji put organiziran prije deset godina.


– Krajem rujna imali smo zajedničku tribinu u KB-u Dubrava, već smo onda najavili da ćemo izmjene Zakona o zdravstvenoj zaštiti koje se tiču specijalizacija uputiti u saborsku proceduru do 15. prosinca, odnosno do kraja jesenskog zasjedanja Sabora. Nema bojazni da se taj rok neće ispoštovati. U Inicijativi mladih liječnika nezadovoljni su jedino dinamikom, jer bi htjeli da to bude već za 15 dana, veli Dulibić.


Na najave novog prosvjeda ili čak štrajka, odgovara kako u Ministarstvu zdravstva od štrajka ne strahuju.


– Postoje zakonske osnove za štrajk, a pitanje specijalizacija ne spada u tu kategoriju, nego jedino zaštita socijalnih pitanja članova sindikata, tumači Dulibić. Problem tzv. robovlasničkih ugovora uskoro će se riješiti, tvrdi, a do zastoja je došlo zato što su morali poštovati proceduru i konzultirati se da bi novo zakonsko rješenje, povoljno za mlade liječnike, ostalo trajno na snazi.