Ugostitelji

U Rijeci nije bilo otvaranja ugostiteljskih objekata, ali svi dolaze na prosvjed u srijedu

Alenka Juričić Bukarica

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Riječki ugostitelji sudjelovat će u srijedu u akciji koju u 10 sati na zagrebačkom Trgu Bana Josipa Jelačića organizira Udruga Glas poduzetnika (UGP)



U Rijeci u ponedjeljak nije bilo pokušaja otvaranja ugostiteljskih objekata. Predsjednik Udruge ugostitelja Kvarnera i Istre Vedran Jakominić kazao je kako se nada da nije bilo takvih pokušaja jer bi bili uz veliki osobni rizik.


– Nažalost zakoni su postavljeni tako da, ako netko otvori, izlaže se velikoj pogibelji i mislim da je bolje da naš iskaz očaja iskažemo u srijedu u Zagrebu.


Naravno civilizirano i uz poštovanje epidemioloških mjera, dok danas, koliko mi je poznato, nije otvorio nitko, rekao nam Jakominić.




Dodao je kako će i riječki ugostitelji sudjelovati u srijedu u akciji koju organizira Udruga Glas poduzetnika (UGP).


Naime, kako kažu u ovoj udruzi, zbog neadekvatnih ekonomskih mjera i diskriminatornih odluka prema dijelu poduzetnika, u srijedu organiziraju veliku akciju na Trgu bana Josipa Jelačića, a s ciljem kako bi pokazali da su građani nezadovoljni lošim vođenjem krize i kako bi se čuo njihov glas.


– Vrijeme je da se čuje glas naroda, glas razuma i glas poduzetnika! Pozivamo sve poduzetnike, obrtnike, zaposlenike i građane da nam se pridruže.


Svatko od njih će, od 10 sati na Trgu, jedan po jedan, moći putem live streama poručiti – dosta je! Dosta je lošeg upravljanja krizom!


Dosta je da su poduzetnici i zaposlenici u privatnom sektoru građani drugog reda.


Zašto Hrvatska nije zemlja jednakih, poručili iz ove poduzetničke udruge.


Navode kako Vlada i Nacionalni stožer civilne zaštite nekonzistentnim, diskriminatornim i lošim odlukama već mjesecima uništavaju mikro, malo i srednje poduzetništvo.


– Ako se zabrani pravo na rad, to se treba adekvatno i nadoknaditi. Međutim, Vlada Republike Hrvatske kao da to ne želi shvatiti, navodeći kako je analiza našeg Ekonomskog savjeta pokazala da je prije posljednjeg lockdowna bilo ugroženo sedam tisuća tvrtki koje bi ako propadnu, stvorile manjak od tri milijarde kuna u državnom proračunu.


Time je bilo ugroženo najmanje 49 tisuća radnih mjesta i čak 9 posto BDP-a. S novim lockdownom te brojke su veće, a već je izgubljeno 11 tisuća radnih mjesta.


– Ako propadnu male i srednje tvrtke koje su stup gospodarstva, stvorit će se rupe u proračunu. Od čega Vlada Republike Hrvatske planira financirati zdravstvo, obrazovanje i sigurnost, pitaju se u UGP-u.


Navode kako poduzetnici i njihovi zaposlenici u doba najveće krize traže pomoć kako bi preživjeli, od sustava koji desetljećima financiraju i u koji uplaćuju milijarde kuna.