“Mislim da je ispravno poštivati mir na ovaj dan. Mislim da nije prevelika žrtva jedan dan se suzdržati od glasnog slušanja glazbe i plesa”, kaže sociolog vjere Detlef Pollack sa Sveučilišta u Muensteru u razgovoru za novinsku agenciju Dpa.


On je mišljenja da čak i u vrijeme kada mnogi građani istupaju iz redova crkve prikladno da se “iz poštovanja prema drugima” poštuju pravila.




Prema posljednjim ispitivanjima, vjernici koji pripadaju katoličkoj ili protestantskoj crkvi su s oko 40 milijuna pripadnika u manjini u Njemačkoj s oko 83 milijuna stanovnika.


Veliki petak kao “tihi praznik”


Veliki petak spada u tzv. tihe praznike kada se iz pijeteta ne smije slušati glasna glazba, zabranjene su priredbe s plesom ali i mnoge druge djelatnosti koje ometaju mir i tišinu.


Što se smije i ne smije na dan kada je prema predaji Isus Krist razapet na križu, odlučuju savezne pokrajine svaka za sebe.


Zabrana plesa je najkraća u saveznim pokrajinama Berlin i Bremen gdje ova zabrana ističe na Veliki petak navečer i to prije nego što većina klubova otvori vrata.


U nekim saveznim pokrajinama s većinskim katoličkim stanovništvom poput Bavarske ili Baden-Wuerttemberga zabrana plesa i glazbenih priredbi traje od Velikog četvrtka do Uskrsa.


U to vrijeme se ne mogu čuti ni crkvena zvona ali su isto tako zabranjene aktivnosti koje uzrokuju buku poput košenja trave ili glasnih radova u kući, dakle ista pravila koja vrijede i svake nedjelje.


Monty Python na crnoj listi


Postoje i liste zabranjenih filmova koji se tih dana ne smiju prikazivati u kinima. Na vrhu te liste se već godinama nalazi i kultna komedija “Brianov život” britanske komičarske skupine Monty Python u kojem je na satirični način prikazan život Isusa Krista.


Različite su od savezne pokrajine do savezne pokrajine i visine novčanih kazni u slučaju nepridržavanja pravila o “tihom prazniku”: u Bavarskoj one mogu iznositi i do 10.000 eura. Najpovoljnije će proći oni koji organiziraju zabave na Veliki petak u Saskoj-Anhaltu gdje najviša novčana kazna iznosi 1.500 eura.


Protiv pravila zabrane se već godinama bore organizacije za obranu sekularnog života ali i brojni vlasnici klubova koji smatraju da se crkvene zabrane u jednom sekularnom društvu kose s demokracijom.


Ograničenje kulturnih sloboda?


“Ja ne želim da mi crkva određuje kada ću na ples a kada ne”, kaže za javni servis SWR Thomas Filimonova, vlasnik kluba “LKA Longhorn” u Stuttgartu, prijestolnici savezne pokrajine Baden-Wuerttemberg.


Protiv zabrana su i udruge vlasnika klubova a utjecajna Berlinska klupska komisija smatra da su zabrane plesa “neprimjereno ograničenje zajamčene slobode za kulturne institucije”.


Ministar unutarnjih poslova ove savezne pokrajine Thomas Strobl iz Kršćansko-demokratske unije (CDU) naprotiv smatra da je zabrana još uvijek prikladna vremenu u kojem živimo.


“Veliki petak je sveti dan. I to je jedini dan sa zabranom zabavnih priredbi što odgovara ovom žalosnom prazniku”, rekao je Strobl.