Bijela kuća nije odmah odgovorila na zahtjev Reutersa da komentira ovaj potez, no tijekom današnjeg dana Washington je i službenpo potvrdio svoje povlačenje iz UNESCO-a.


Udarac je to za agenciju sa sjedištem u Parizu, utemeljenu nakon Drugoga svjetskog rata radi promicanja mira kroz međunarodnu suradnju putem obrazovanja, znanosti i kulture. I The New York Post je izvijestio o povlačenju SAD-a iz UNESCO-a, pozivajući se na informacije dobivene od dužnosnika Bijele kuće.




Trump je poduzeo slične korake i za svojega prvog mandata. Tada je SAD istupio i iz Svjetske zdravstvene organizacije, Vijeće UN-a za ljudska prava, globalnog sporazuma o klimatskim promjenama i iranskoga nuklearnog sporazuma.


Odluke je, nakon preuzimanja predsjedničke dužnosti 2021., poništio Trumpov prethodnik Joe Biden te su Sjedinjene Države ponovno postale članice UNESCO-a, WHO-a i sporazuma o klimi. No s Trumpovim povratkom u Bijelu kuću SAD se ponovno povlači iz ovih međunarodnih agencija i tijela.


Ranije je odlučio povući SAD iz WHO-a i obustaviti financiranje palestinske humanitarne agencije UNRWA u sklopu revizije sudjelovanja SAD-a u agencijama UN-a, koja bi trebala biti završena u kolovozu.


UNESCO je najpoznatiji po proglašenju mjesta kulturne ili prirodne baštine u čitavom svijetu.


Sjedinjene Države su se toj međunarodnoj agenciji pridružile odmah 1945. kad je osnovana, no prvi put su iz nje istupile 1984. u znak prosvjeda protiv navodnoga lošeg financijskog upravljanja i uočenih protuameričkih poteza da bi se onamo vratile gotovo 20 godina kasnije, 2003. godine, u vrijeme kada je predsjednik SAD-a bio George W. Bush. On je tada kazao da je agencija provela potrebne reforme.


Sjedinjene Države osiguravaju oko 8 posto ukupnog proračuna UNESCO-a, Organizacije Ujedinjenih naroda za obrazovanje, znanost i kulturu, u odnosu na oko 20 posto u vrijeme kada je Trump prvi put povukao Sjedinjene Države iz agencije.


Glavna direktorica UNESCO-a Audrey Azoulay odmah je izrazila “duboko žaljenje” zbog odluke američkog predsjednika Donalda Trumpa.


“Koliko god to bilo vrijedno žaljenja, odluka je bila očekivana i UNESCO se za to pripremio”, istaknula je Azoulay u priopćenju.


Glasnogovornica State Departmenta Tammy Bruce rekla je da članstvo SAD-a u UNESCO-u “nije u nacionalnom interesu”.


“UNESCO se koristi za promicanje socijalnih i kulturnih pitanja koja izazivaju podjele” i brani “ideološki i globalistički plan za međunarodni razvoj, suprotno našoj vanjskoj politici ‘Amerika na prvom mjestu'”, objasnila je u priopćenju.


“Odluka UNESCO-a da primi Državu Palestinu kao državu članicu jako je problematična, protivna politici SAD-a i pridonijela je širenju neprijateljskog govora prema Izraelu unutar organizacije”, dodala je.